Strona główna Urodziny Katarzyny Gniewkowskiej
Urodziny Katarzyny Gniewkowskiej
Wpisany przez Natalia, Płock   

25 października 2012

Dziś urodziny obchodzi  Katarzyna Gniewkowska, czyli serialowa dr Maria Konarska. Pani Katarzynie składamy najlepsze życzenia!

Grana przez aktorkę bohaterka, to matka Michała i Władka, żona Czesława Konarskiego. Wybitna specjalistka nefrologii.

W czasie wojny z wielkim poświęceniem pracowała w warszawskim szpitalu, wbrew zakazowi ordynatora operując i ukrywając na swoim oddziale rannych żołnierzy podziemia. Straciła męża podczas akcji odbicia uwięzionego syna, Władka.

Zadenuncjowana przez pracownika szpitala została aresztowana i uwięziona na Pawiaku. Tam pracowałam na oddziale medycznym, mimo rosnącego ryzyka starała się pomagać więźniom. Z Pawiaka została przewieziona do obozu w Majdanku, skąd zwolniono ją, dzięki interwencji jej przyjaciela sprzed wojny, obecnie naczelnika warszawskiego szpitala wojskowego, doktora Otto Kirchnera. Również dzięki Kirchnerowi została osobistą lekarką matki gubernatora Warszawy Fischera. Maria doceniając poświęcenie Ottona, coraz bardziej zbliżała się do niego. Udało jej się nawiązać kontakt z Michałem i Władkiem, dla których rozpoczęła obserwację Fischera. Znalazła u niego podejrzane dokumenty i kosztowności, będące dowodem na uczestnictwo gubernatora w procederze przechwytywania majątków zabijanych Żydów. Jej zachowanie wzbudziła podejrzliwość gubernatora, który dowiedziawszy się, że Maria jest matką dwóch żołnierzy polskiego podziemia, postanowił się jej pozbyć. Maria znów została więźniem - tym razem w domu Fischera. Ponownie uratowana przez Otta, za cichym przyzwoleniem Fischerowej, uciekła z Warszawy. Dotarła do podmiejskiej kryjówki, gdzie czekali na nią synowie, którzy, mimo niechęci wobec niemieckiego oficera, czuli się zobowiązani pomóc w ukryciu dr Kirchnerowi.

W piątej części "Czasu honoru" dr Maria Konarska, po Powstaniu Warszawskim, znalazła się (razem z Ottonem) w obozie uchodźców w Bawarii. Udaje jej się przezwyciężyć ciężkie zapalenie płuc. Po kapitulacji Niemiec wyruszają w stronę Wrocławia, rodzinnego miasta Ottona.

Katarzyna Gniewkowska - absolwentka PWST w Krakowie. Aktorka Teatru im. Słowackiego i  Starego Teatru w Krakowie. Zagrała w spektaklach tj. Oczyszczenie, Tartuffe, Sejm kobiet, Makbet, Absolwent. Jej największym sukcesem teatralnym jest rola Gruszy w Braciach Karamazow. Zagrała także w filmach Komediantka, Nienasycenie, Jutro idziemy do kina, Mała wielka miłość oraz serialach Na dobre i na złe, Twarzą w twarz, Apetyt na życie, Szpilki na Giewoncie.

[tvp.pl, wikipedia.org]

 

Czytaj także:

 

Przykro nam, ale nie możesz komentować tego artykułu, ponieważ nie jesteś zalogowany. Zaloguj się lub załóż konto, jeśli go jeszcze nie posiadasz. Zapraszamy!

Czas Honoru Czas Honoru

Ankieta

Czy Twoim zdaniem, serial przyczynił się przywrócenia pamięci o cichociemnych oraz żołnierzach wyklętych?
 

Z planu serii "Powstanie"

Wyszukaj na stronie

Ostatnie komentarze