Strona główna Urodziny Jana Englerta
Urodziny Jana Englerta
Wpisany przez Natalia, Płock   

11 maja 2012

Czas Honoru - Jan EnglertW 1943 roku, w Warszawie, urodził się Jan Englert - serialowy Czesław Konarski, ojciec Michała i Władka, mąż doktor Marii. Wystąpił jedynie w pierwszej serii Czasu Honoru.

Panu Janowi życzymy wszystkiego najlepszego, sukcesów w życiu zawodowym i szczęścia w prywatnym.

Jako czternastolatek debiutował rolą łącznika Zefirka w słynnym filmie Andrzeja Wajdy, poruszającym tematykę powstania warszawskiego pt.  'Kanał' (1957).

 

Marzył o zawodzie sprawozdawcy sportowego, ale przygoda z filmem - jak sam mówi - zadecydowała o dalszych wyborach życiowych.

W 1964 roku ukończył warszawską Państwową Wyższą Szkołę Teatralną. Zaraz po dyplomie zaangażowany został do Teatru Polskiego, ale nie wspomina tego okresu najlepiej. Zanim zaczął grać poważniejsze role, na przykład Helingebala w Irydionie Zygmunta Krasińskiego, długo grał role drugoplanowe.
Przełom nastąpił w 1968 za sprawą sukcesu spektaklu Teatru Telewizji, który zdobył nagrody na międzynarodowych festiwalach. 'Notes' Zdzisława Skowrońskiego, w którym Jan Englert grał rolę Stefana Bielaka, zobaczył Kazimierz Kutz i obsadził go w dwóch filmach ze swojej tzw. sagi śląskiej: w 'Soli ziemi czarnej' i 'Perle w Koronie'.

Wystąpił w wielu filmach i przedstawieniach teatralnych, za co wielokrotnie był nagradzany prestiżowymi odznaczeniami.

Obecnie jest wykładowcą Akademii Teatralnej w Warszawie.

 

Przykro nam, ale nie możesz komentować tego artykułu, ponieważ nie jesteś zalogowany. Zaloguj się lub załóż konto, jeśli go jeszcze nie posiadasz. Zapraszamy!

Czas Honoru Czas Honoru

Ankieta

Czy Twoim zdaniem, serial przyczynił się przywrócenia pamięci o cichociemnych oraz żołnierzach wyklętych?
 

Z planu serii "Powstanie"

Wyszukaj na stronie

Ostatnie komentarze