Miasto 44
Wpisany przez Joasia, Czersk   
środa, 24 września 2014 23:00

Miasto 44 - polski film wojenny w reżyserii Jana Komasy. To opowieść o młodych, pełnych życia i namiętności warszawiakach. Żyją tak, jakby każdy ich dzień miał się okazać tym ostatnim. Nie wynika to jednak z nadmiernej brawury czy młodzieńczej lekkomyślności - taka postawa jest czymś naturalnym w otaczającej ich rzeczywistości.

Głównych bohaterów filmu poznajemy na krótko przed wybuchem Powstania. Konspiracja to dla nich nie tylko patriotyczny obowiązek, ale i młodzieńcza przygoda, okazja do zabłyśnięcia przed rówieśnikami, zaimponowania dziewczynom. Na podziemnych szkoleniach romansują, popisują się, snują plany. Nie wiedzą, że nadchodzące lato będzie dla nich prawdziwym egzaminem życia. Nie wiedzą, że Historia ma wobec nich pewne plany...

 
Biegnij, chłopcze, biegnij
Wpisany przez Martyna, Łódź   
wtorek, 17 czerwca 2014 20:21

Biegnij, chłopcze, biegnij.

Lato 1942 roku. W wieku ośmiu lat małemu Srulikowi udaje się jako jedynemu z siedmioosobowej rodziny uciec z warszawskiego getta do Puszczy Kampinoskiej.

Srulik ma szczęście i ukrywany jest tygodniami przez chłopkę, która w obawie o jego dalszy los postanawia wyposażyć go w nową tożsamość: zbiegłego Żyda Srulika zmienia w zbłąkanego polskiego sierotę Jurka, który zna chrześcijańskie modlitwy i nosi krzyżyk na szyi.

Chłopiec wkrótce musi opuścić nowy dom i wyruszyć w niebezpieczną podróż...

 

 
Życie jest piękne
Wpisany przez Karolina, Lublin   
niedziela, 04 maja 2014 22:17

Życie jest piękne - włoski film opowiadający historię żydowskiej rodziny zamkniętej w obozie koncentracyjnym. Guido - znajdujący się w jednym baraku z kilkuletnim synem - próbuje przedstawić dziecku obozową rzeczywistość jako zabawę lub grę, w której za dobrze wykonane zadanie (przetrwanie obozu) przewidziana jest nagroda ...

Na samym początku przedstawiona jest niezbyt ciekawa historia Guida sprzed roku 1939, kiedy stara się zaimponować pięknej Dorze. Ni stąd ni zowąd przenosimy się w czas wojny, Guido wraz z żoną i synem zostają przetransportowani do obozu koncentracyjnego. Dla dziecka nowa rzeczywistość jest szokiem spotęgowanym odseparowaniem od matki - do dzieła przystępuje ojciec, który niejednokrotnie ryzykując życie stara się pozostawić syna w przekonaniu, że uczestniczą w najfajniejszej grze na całym świecie...


Gatunek: Dramat, komedia, wojenny
Produkcja: Włochy (1997r.)
Reżyseria/Scenariusz: Roberto Benigni/ Vincezo Cerami oraz Roberto Benigni
Tytuł oryginalny: La vita e bella

 
Sierpniowe niebo. 63 dni chwały
Wpisany przez Marlena, Siedlce   
wtorek, 25 marca 2014 13:56

Sierpniowe niebo. 63 dni chwały - zrealizowana w nowatorski sposób, wielowątkowa, poruszająca opowieści o Powstaniu Warszawskim.

Pracownicy budowy znajdują w ruinach przedwojennej kamienicy ludzkie szczątki i pamiętnik z czasów Powstania Warszawskiego. Ukrywający się w piwnicy profesor opisał w nim pierwsze dni dramatycznej walki o Warszawę.

5 sierpnia 1944 roku młodziutka sanitariuszka Basia przeżywała pierwszą miłość do żołnierza AK - Staszka. Tego dnia młodzi warszawiacy z entuzjazmem budowali barykady, aby w chwilę później stanąć do nierównej walki ze świetnie uzbrojonymi mordercami z Waffen SS Dirlewanger.

 
Generał Nil
Wpisany przez Joasia, Czersk   
czwartek, 27 lutego 2014 21:07

Generał Nil - biograficzny film opowiadający historię generała Augusta Emila Fieldorfa (pseudonim Nil), który, jako dowódca Dywersji AK kierował najważniejszymi akcjami w okupowanej Warszawie w czasie II Wojny Światowej. Dowodził m.in. zamachem na kata Warszawy, generała SS Franza Kutscherę. Niemcy bali się go jak ognia.

Generał August Emil Fieldorf, pseudonim "Nil", był dowódcą Kierownictwa Dywersji AK oraz zastępcą dowódcy Armii Krajowej podczas okupacji niemieckiej, stał także na czele organizacji NIE, przygotowanej do czynnego sprzeciwu wobec powojennego okupanta sowieckiego. Po wojnie i zesłaniu na Syberię, Fieldorf zmuszony jest podjąć grę z Urzędem Bezpieczeństwa.

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 6

Czas Honoru Czas Honoru

Ankieta

Czy Twoim zdaniem, serial przyczynił się przywrócenia pamięci o cichociemnych oraz żołnierzach wyklętych?
 

Z planu serii "Powstanie"

Wyszukaj na stronie

Ostatnie komentarze