Strona główna Filmy Dzieci Ireny Sendlerowej
Dzieci Ireny Sendlerowej
Wpisany przez Klaudyna   
wtorek, 29 maja 2012 12:36

Dzieci Ireny SendlerowejDzieci Ireny Sendlerowej (2009) - Film oparty na książce Anny Mieszkowskiej 'Matka dzieci Holocaustu' opowiada o działalności bohaterskiej Polki, Ireny Sendlerowej, która podczas II wojny światowej, wraz z grupą współpracowników zainicjowała szeroko zakrojoną akcję ratowania dzieci z warszawskiego getta.

Film koncentruje się przede wszystkim na ukazaniu wkładu narodu polskiego w ratowanie Żydów. Pokazane są tam zarówno wątki współpracy Ireny z Radą Pomocy Żydom - Żegotą, jak i jej bliska relacja z Kościołem.

Dzięki szeroko zakrojonym działaniom Sendlerowej możliwe stało się bezpieczne wyprowadzenie z getta około 2500 dzieci, które umieszczone zostały w polskich rodzinach, sierocińcach i klasztorach. Prawdziwa tożsamość uratowanych była przez Irenę systematycznie odnotowywana na maleńkich kartkach ukrytych w słoiku zakopywanym w ogrodzie.

W 1943 r. bohaterka została aresztowana przez gestapo i skazana na śmierć, ale dzięki wysokiemu okupowi zapłaconemu przez Żegotę wyrok wykonano tylko na "papierze". Film kończy się wyjazdem Ireny do gospodarstwa rolnego w górach, gdzie pod fałszywym nazwiskiem ukrywać się będzie wraz ze swoim narzeczonym Stefanem aż do wybuchu powstania warszawskiego.

Scenariusz: John Kent Harrison, Lawrence John Spagnola

Reżyseria: John Kent Harrison

Zdjęcia: Jerzy Zieliński

Obsada: Anna Paquin (Irena Sendler), Goran Visnjic (Stefan Zgrzembski), Michelle Dockery (Ewa Rozenfeld), Danuta Stenka (Hanna Rozenfeld), Maja Ostaszewska (Jadwiga), Krzysztof Pieczyński (Janusz Korczak), Jerzy Nowak (stary rabin), Rebecca Windheim (Karolina Rozenfeld), Sergei Novik-Marchenko (Jasio), Paul Freeman (ksiądz Godlewski), Leigh Lawson (rabin Rozenfeld), Nathaniel Parker (doktor Majkowski), Marcia Gay Harden (Janina Krzyżanowska, matka Ireny), Olga Bołądź (Zofia), Karolina Dryzner (płacząca matka).

Czas trwania: 96 min.

Dystrybucja: Syrena.

[www.filmpolski.pl]

 

Przykro nam, ale nie możesz komentować tego artykułu, ponieważ nie jesteś zalogowany. Zaloguj się lub załóż konto, jeśli go jeszcze nie posiadasz. Zapraszamy!

Czas Honoru Czas Honoru

Ankieta

Czy Twoim zdaniem, serial przyczynił się przywrócenia pamięci o cichociemnych oraz żołnierzach wyklętych?
 

Z planu serii "Powstanie"

Wyszukaj na stronie

Ostatnie komentarze