Strona główna Inna literatura
Dziewczyny wojenne - Łukasz Modelski
Wpisany przez Paulina, Rzeszów   
sobota, 19 lipca 2014 20:29

Wojna to z pozoru męska sprawa. Zmienia jednak kobiece losy równie mocno, jak męskie. Jak żyć w czasach, gdy własne wesele kończy się aresztowaniem przez gestapo, gdy tylko bliski poród wstrzymuje wykonanie wyroku śmierci, wykonanie zaś zadania wymaga nawiązania romansu z wrogiem? Jak zachować kobiecą wrażliwość, gdy wokół panuje okrucieństwo, przemoc i niesprawiedliwość? Gdy najmodniejszym dodatkiem staje się biało-czerwona opaska, a w torebce, obok szminki i lusterka, trzeba schować pistolet...

"Dziewczyny wojenne" to zapierające dech w piersiach wojenne losy 11 kobiet m.in. Jadwigi Piłsudskiej (córki Marszałka Polski), Lidii Lwow (związanej z legendą AK - majorem "Łupaszką") i Haliny Wittig (odznaczonej medalem Sprawiedliwa wśród Narodów Świata)

oprawa: twarda
wydawnictwo: Znak
liczba stron: 300

źródło: http://znak.com.pl

 
Dziewczyny z Powstania - Anna Herbich
Wpisany przez Paulina, Rzeszów   
czwartek, 08 maja 2014 20:42

Sławka do dziś żałuje, że nie pocałowała młodego powstańca, który się w niej kochał. 
Halina urodziła synka tuż przed godziną "W" i cudem ocaliła mu życie. 
Zosia złamała konspiracyjne zasady i zdradziła swoje imię ukochanemu.

Powstanie Warszawskie miało trwać kilka dni. Godzina "W" zastała kobiety w codziennych sytuacjach: na ulicach, w szkołach, w domach. Walczyły wszystkie, każda na swój sposób. Ratowały rannych, chroniły swoje dzieci, chwyciły za broń. Umawiały się na randki w cieniu spadających bomb, brały śluby w białych kitlach sanitariuszek zamiast sukien. Odniosły największe zwycięstwo - przeżyły.

 
Wojna Klary - Clara Kramer, Stephen Glantz
Wpisany przez Karolina, Lublin   
poniedziałek, 05 maja 2014 15:02

Wojna Klary - poruszająca opowieść piętnastoletniej dziewczynki, która w ciasnym bunkrze wraz z siedemnastoma osobami chce przetrwać czas Holokaustu w Żołkwi.

Książka nie jest jedynie pamiętnikiem powstającym w czasie okupacji. Autorka na początku opisuje swoje dzieciństwo przed wojną. Po jej wybuchu spokojne życie żydowskiej rodziny legnie w gruzach. Po zajęciu Żółkwi przez Niemców (1942r.) najbliżsi i sąsiedzi Klary ukrywają się w bunkrze zbudowanym przy pomocy Niemca. Volksdeutch ratuje ich życie, rozgłaszając, że rodzina Klary uciekła.
Problemy dziewczny nie kończą się jednak na znalezieniu bezpiecznej kryjówki, gdyż Beck jest porywczym alkoholikiem, który nie zawsze zwraca uwagę na przyjmowanych gości... Klara przeżywa wiele trudnych chwil, cierpi głód, traci siostrę i z ogromną nadzieją na lepsze jutro trwa w upadlającym strachu możliwej "wsypy"...

Tłumaczenie: Anna Sak
Oprawa: twarda
Liczba stron: 352
Wydawnictwo: Znak
Data premiery: 2009r.

 
Niebo bez ptaków - Danuta Brzosko-Mędryk
Wpisany przez Karolina, Lublin   
poniedziałek, 05 maja 2014 14:39

Niebo bez ptaków to pamiętnik pisany na skrawkach papieru w czasie pobytu na Majdanku oraz zaraz po wyjściu na wolność. Autorka - Danuta Brzosko - opisuje okoliczności zesłania do obozu i życie, które musiała podporządkować niemieckim rozkazom.

Danuta Brzosko - dwukrotnie aresztowana (Pawiak) przedstawia nam losy swoje i przetransportowanych wraz z nią na Majdanek dziewcząt. Aby zachować resztki godności i nie dopuścić do całkowitej utraty człowieczeństwa, więźniarki organizują nowe życie społeczne, którego owocem jest m.in. wyimaginowana rozgłośnia "Radio Majdanek".
Wspomnienia są dobrą lekcją historii, ale również wytrwałości i niezłomności mimo zimna, bólu i głodu. Książka napisana prostym językiem, rzetelnie ukazuje życie więźniów i ówczesną rzeczywistość. Czas zatrzymuje się w miejscu, czytelnik przenika do opisanego świata.

Autorka otrzymała drugą nagrodę w konkursie na pamiętnik więźniów Majdanka i innych obozów (1967r.).

Liczba stron: 421

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 6

Czas Honoru Czas Honoru

Ankieta

Czy Twoim zdaniem, serial przyczynił się przywrócenia pamięci o cichociemnych oraz żołnierzach wyklętych?
 

Z planu serii "Powstanie"

Wyszukaj na stronie

Ostatnie komentarze