Strona główna Filmy Baczyński
Baczyński
Wpisany przez Oliwia, Kielce   
niedziela, 12 stycznia 2014 17:08

Baczyński to pod wieloma względami film szczególny. Jak powiedział jego reżyser Kordian Piwowarski "to podróż do wnętrza duszy Baczyńskiego - próba zrozumienia, co czuł w kolejnych momentach życia, dlaczego pisał to, co pisał i dlaczego zginął na samym początku Powstania".

Niezwykły nastrój tej produkcji, wynika między innymi z tego, że nie ma w nim zwykłych dialogów. Narratorem filmu są... wiersze poety. Kadrom towarzyszy muzyka Bartosza Chajdeckiego i wypowiedzi osób, które znały Baczyńskiego. W kolejnym scenach widzimy Krzysztofa z matką, wśród przyjaciół i znajomych, z żoną Basią - zarówno w radosnych jak i smutnych chwilach jego życia.

Między tymi kadrami pojawiają się młodzi, współcześni nam ludzie, deklamujący wiersze Baczńskiego. Ich wielkie zaangażowanie i podejście do sprawy to jeden z wielu powodów na znaczenie poezji poety. Te działania, tak jak tysiące "lubię to" na stronach poświęconych Baczyńskiemu na Fecebooku pokazują, że to co robił jest ważne także dzisiaj - szczególnie dla nas - ludzi młodych.

Reżyserem i scenarzystą "Baczyńskiego" jest Kordian Piwowarski, absolwent PWSFTviT w Łodzi. W główną rolę wcielił się Mateusz Kościuszkiewicz, w którym wielu krytyków filmowych i widzów widzi wielki aktorski talent. Młodą żonę poety - Basię -  gra Katarzyna Zawadzka - aktorka mało znana, ale myślę - oddana całym sercem temu co robi. Klimat filmu tworzy muzyka, której autorem jest jeden z najzdolniejszym kompozytorów młodego pokolenia - Bartosz Chajdecki, znany nam już nie od dziś.;)

"Baczyński" to film, który wymyka się stereotypom, wzbudza w każdym z nas inną refleksję, jest zrobiony w sposób nietypowy i oryginalny. Jego tematyka - życie i śmierć Krzysztofa Kamila  - najwybitniejszego twórcy pokolenia wojennego - sprawia, że nie sposób przejść obok niego obojętnie.

Scenariusz i reżyseria: Kordian Piwowarski
Obsada: Mateusz Kościukiewicz, Katarzyna Zawadzka, Ewa Telega, Marta Klubowicz
Czas trwania: 66 min.
Dystrybucja: Studio Interfilm

 

 

Przykro nam, ale nie możesz komentować tego artykułu, ponieważ nie jesteś zalogowany. Zaloguj się lub załóż konto, jeśli go jeszcze nie posiadasz. Zapraszamy!

Czas Honoru Czas Honoru

Ankieta

Czy Twoim zdaniem, serial przyczynił się przywrócenia pamięci o cichociemnych oraz żołnierzach wyklętych?
 

Z planu serii "Powstanie"

Wyszukaj na stronie

Ostatnie komentarze