Natalia (Flawia)

Władek.

Nie myślałam, że to się tak skończy. Właściwie, wcale nie myślałam, że się skończy. Przyszło nam żyć w takich czasach, gdzie łatwo jest umrzeć, więc nigdy nie zastanawiałam się nad śmiercią, bo przecież była wszędzie dookoła. Nie trzeba było zaprzątać sobie nią głowy. Ale wszystko się kończy i niedługo ja też się skończę. Mam dużo czasu i myślę. O śmierci. O Polsce. O walce. O sobie. O Tobie.

Kocham Cię, Władek. Pamiętaj, dobrze? Kocham cię, kocham cię, kocham cię, kocham cię. I wiem, że Ty też mnie kochałaś. Wiele razem przeszliśmy, wiele razem przeżyliśmy, wiele znieśliśmy. Nie zostawiłeś mnie, ale ja teraz muszę zostawić Ciebie - idę pierwsza, zaczekam tam, o ile jest jakieś "tam". Jest, Władek? Ten ksiądz, który przyszedł, mówi, że jest, ale ja już nie wiem, w co wierzę, a w co nie wierzę.

Nie mam czasu pisać, kończy mi się czas. Chciałam, żebyś wiedział, że jestem wdzięczna, że Cię spotkałam. Pamiętasz, jak spotkaliśmy się po raz pierwszy? Pomyliłeś hasło, byłeś jakiś roztargniony. Mam wrażenie, że to było bardzo dawna, jakieś inne życie. Czasem śnią mi się lody - kupowałeś lody w parku i zawsze brudziłeś nimi ubranie. I kurtkę zawsze miałeś brudną. Tą czarną kurtkę, która tak paskudnie pachnie. Pierz ją, gdy mnie już nie będzie.

Nie poddasz się, prawda, Władziu? Tak jak przysięgaliśmy. Będę pamiętać do końca: Bóg, Miłość, Honor, Ojczyzna. I Ty też pamiętaj! Przysięgaliśmy strzec NIEPODLEGŁOŚCI. Mówią, że wszyscy jesteśmy bandytami. Czy ludzie naprawdę w to wierzą? I zwycięstwo. Nie o taką Polskę nam chodziło... Miał być ślub i miłość, a tymczasem przyszło mi umierać, a Tobie kryć się w cieniu lasów. Przecież nie tak to sobie wyobrażaliśmy...

Zawsze lubiłam róże. Zasadzisz krzak róży na cmentarzu? To będzie mój grób. Jedyne, co po mnie zostało. Dowód utraconej młodości. Straconej urody. Wysuszonych łez. Zszarganych nerwów. Nieprzespanych nocy. Chyba przed śmiercią człowiek robi się sentymentalny.

Ucałuj wszystkich. Michała, Bronka, Lenę, Wandę, Celinę, Twoją Matkę - ja będę z Wami, będę patrzeć, będę blisko, będę obok Ciebie. Jeszcze raz: kocham.

Zawsze Twoja,
Wiktoria

 

Przykro nam, ale nie możesz komentować tego artykułu, ponieważ nie jesteś zalogowany. Zaloguj się lub załóż konto, jeśli go jeszcze nie posiadasz. Zapraszamy!

Czas Honoru Czas Honoru

Ankieta

Czy Twoim zdaniem, serial przyczynił się przywrócenia pamięci o cichociemnych oraz żołnierzach wyklętych?
 

Z planu serii "Powstanie"

Ostatnie komentarze