Strona główna Inna literatura Apteka w getcie krakowskim - Tadeusz Pankiewicz
Apteka w getcie krakowskim - Tadeusz Pankiewicz
Wpisany przez Wioleta, Zabrze   
piątek, 31 sierpnia 2012 12:34

Apteka w getcie krakowskim Tadeusza Pankiewicza to ciekawa synteza wspomnień autora, który przez cały czas istnienia krakowskiego getta, jako Aryjczyk prowadził w nim aptekę...

Początkowo polski farmaceuta zwyczajnie bał się opuścić swą własność z obawy przed grabieżą całego, dotychczasowego dorobku życia i nie opuścił swej apteki, położonej w sercu tworzącego się getta.

Jak się później okazało prowadzenie tej apteki wraz z polskimi pracownicami stało się misją ratowania wielu żydowskich istnień.

Codzienna walka o dostarczenie leków dla Żydów, przenoszenie wiadomości na aryjską stronę miasta, organizowanie dodatkowej żywności i po prostu umożliwienie zebrań społeczności w getcie w celu wymiany poglądów, wsparcia na duchu stały się treścią życia Tadeusza Pankiewicza i jego oddanych pracownic.

Jak wyglądało tworzenie getta w Krakowie, jak przebiegały eksterminacyjne zbrodnie na jego terenie, jak życie toczyło się w tej nędznej dzielnicy i jakich wyborów musieli dokonywać ? Jak to się stało, że psychika zbiorowości i czujność wobec zagrożeń perfidnie przez Niemców została uśpiona ? Jak wreszcie sam autor przeżywał tragedie, których przyszło mu być świadkiem ? Na te wszystkie pytania odpowie ta wspaniała, przystępnie napisana opowieść.

 

Przykro nam, ale nie możesz komentować tego artykułu, ponieważ nie jesteś zalogowany. Zaloguj się lub załóż konto, jeśli go jeszcze nie posiadasz. Zapraszamy!

Czas Honoru Czas Honoru

Ankieta

Czy Twoim zdaniem, serial przyczynił się przywrócenia pamięci o cichociemnych oraz żołnierzach wyklętych?
 

Z planu serii "Powstanie"

Wyszukaj na stronie

Ostatnie komentarze