Strona główna Inna literatura Droga Ponurego - Wojciech Königsberg
Droga Ponurego - Wojciech Königsberg
Wpisany przez Ania "Czarna", Kielce   
środa, 29 sierpnia 2012 18:09

Droga PonuregoDroga "Ponurego". Rys biograficzny majora Jana Piwnika.

Zarys biografii mjr. Jana Piwnika "Ponurego", jednego z najsłynniejszych żołnierzy Armii Krajowej: chłopskiego syna z Janowic w Świętokrzyskiem, funkcjonariusza Policji Państwowej, żołnierza września 1939 r. i Polskich Sił Zbrojnych we Francji i Wielkiej Brytanii, jednego z pierwszych skoczków-Cichociemnych, dowódcy II Odcinka "Wachlarza", Zgrupowań Partyzanckich AK "Ponury" działających w Górach Świętokrzyskich; VII batalionu 77 pp AK oraz Zgrupowania "Zachód" Okręgu Nowogródzkiego AK, poległego 16 czerwca 1944 r. w Bohdanach pod Jewłaszami.

"Ponury" w latach PRL kreowany na bandytę, faszystę, zdrajcę, trwał w pamięci swych podkomendnych i narodowej legendzie. Jego powtórny pogrzeb 12 czerwca 1988 r. w Opactwie Cysterskim w Wąchocku przerodził się w wielką patriotyczną manifestację z udziałem tysięcy osób, jedną z ostatnich na polskich drogach ku Niepodległej.

Książka Wojciecha Königsberga została oparta na bogatym materiale źródłowym, w dużej mierze niepublikowanym, pochodzącym z archiwów w Polsce i Wielkiej Brytanii, także na licznych relacjach i wspomnieniach.

Wstęp do książki napisał ppor. cz. w. Zdzisław Rachtan "Halny", Kawaler Krzyża Orderu Virtuti Militari kl. V, Senior Środowiska Żołnierzy Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej "PONURY"-"NURT".

 

Wyd. Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, Oficyna Wydawnicza Rytm, Warszawa 2011

 

 

Przykro nam, ale nie możesz komentować tego artykułu, ponieważ nie jesteś zalogowany. Zaloguj się lub załóż konto, jeśli go jeszcze nie posiadasz. Zapraszamy!

Czas Honoru Czas Honoru

Ankieta

Czy Twoim zdaniem, serial przyczynił się przywrócenia pamięci o cichociemnych oraz żołnierzach wyklętych?
 

Z planu serii "Powstanie"

Wyszukaj na stronie

Ostatnie komentarze