Strona główna Inna literatura Nadzieja umiera ostatnia - Halina Birenbaum
Nadzieja umiera ostatnia - Halina Birenbaum
Wpisany przez Natalia, Płock   
piątek, 04 maja 2012 11:49

Nadzieja umiera ostatnia. Książka opowiada prostym, lecz przez to tym bardziej poruszającym, językiem, o doświadczeniach autorki, która w momencie wybuchu II wojny światowej miała 10 lat i była uczennicą jednej z warszawskich szkół powszechnych.

We wrześniu 1939 r. mieszkała z rodzicami i braćmi przy ul. Nowiniarskiej. Po wybuchu wojny całą rodzinę przesiedlono do getta, gdzie mieszkała aż do wybuchu powstania. Przez pewien czas ukrywała się w bunkrze przy ul Miłej 3. W maju 1943 r. została wywieziona do obozu koncentracyjnego na Majdanku. Wyzwolenia doczekała w obozie Neustadt-Glewe, gdzie trafiła po obozowej gehennie obejmującej KL Auschwitz i KL Ravensbrück. Większość najbliższej rodziny wojny nie zdołała przeżyć. Dopisana w 1986 r. 30-to stronicowa 'Wyprawa w przeszłość' opisuje wrażenie po odwiedzeniu miejsc, w których spędziła dzieciństwo i przeżyła najstraszniejsze chwile w czasie okupacji. Jak mówi autorka: 'Pierwszą swą podróż do Polski odbyłam po czterdziestu latach i nazwałam ją 'Wyprawa w Przeszłość - Polska 1986'. Podróż ta zaowocowała wieloma posunięciami w moim życiu. Halina Birenbaum - pisarka, poetka, tłumaczka - urodziła się w 1929r. w Warszawie. W 1947r. wyemigrowała do Izraela, wyszła za mąż, ma dwóch synów. W czasie licznych spotkań z młodzieżą izraelską, polską, niemiecką opowiada o swych obozowych przeżyciach. W 1967r. ukazała się jej pierwsza książka 'Nadzieja umiera ostatnia'. Przetłumaczono ją na język angielski, niemiecki, francuski, japoński, hebrajski.

Twórczość Haliny Birenbaum jest świadectwem pamięci o Holocauście i zarazem dowodem niezniszczalności najbardziej ludzkich uczuć: nadziei, miłości do świata i życia w każdej postaci. Nadzieja umiera ostatnia jest już 'klasyczną' i od lat ważną pozycją w literaturze poświęconej Holocaustowi.

 

Przykro nam, ale nie możesz komentować tego artykułu, ponieważ nie jesteś zalogowany. Zaloguj się lub załóż konto, jeśli go jeszcze nie posiadasz. Zapraszamy!

Czas Honoru Czas Honoru

Ankieta

Czy Twoim zdaniem, serial przyczynił się przywrócenia pamięci o cichociemnych oraz żołnierzach wyklętych?
 

Z planu serii "Powstanie"

Wyszukaj na stronie

Ostatnie komentarze