Strona główna Nasze opowiadania Co mnie zmieniło?
Co mnie zmieniło?
Wpisany przez Karolina, Lublin   
wtorek, 08 kwietnia 2014 22:34

Po raz pierwszy od wielu lat wziął pióro, kartkę i napisał coś "prywatnie". Długo myślał jak zacząć.
Spojrzał na zachodzące słońce, zdał sobie sprawę, że wszystko się zmienia.

I chociaż nigdy nie czuł się dobrze w roli pisarza, wiedział, że wypadałoby zostawić coś po sobie - tak na wszelki wypadek.

Co mnie zmieniło? Wojna - tak najogólniej. Przed nią nigdy nie siedziałbym przy stole i nie spisywał... No właśnie czego? Historii bohatera? Nie jestem nim. Historii wzorowej rodziny? Nie miałem jej. Wspomnienia o Niej? Gdy wybuchła wojna, wiedziała, że muszę odejść. Nie mieliśmy wiele czasu. Przedstawiła się kiedyś jako Halka i tak ją zawsze nazywałem. - kiedy nakreślił ostatnie słowa jego wzrok utkwił we wzorze salonowej zasłonki. Uświadomił sobie, że więcej nie da rady już napisać. Przynajmniej nie dzisiaj.

Mimo że było jeszcze wcześnie, położył się myśląc, że wygra walkę ze wspomnieniami. Podszedł jeszcze raz do stołu, pociągnął grubą kreskę, nad którą napisał Krawiec, 1943

***

Dawniej była inna. Pamiętała jeszcze Tomasza. Zamykając oczy widziała jego sylwetkę, uśmiech, czuła ciepły uścisk dłoni.
Nigdy nie byli ze sobą bardzo blisko. Teraz jednak go potrzebowała. Właściwie miała tylko jego. I tylko jemu ufała. Pożegnała się z nim we wrześniu, ale teraz bardzo chciała go odnaleźć. Wiedziała, że póki trwa wojna to niemożliwe. Kiedy dotarło do niej, dlaczego - bezsilność wzbudziła ogromną złość. Szybko zaciągnęła rękaw swetra na wytatuowany numer i z rozpaczą rzuciła się na łóżko. W każdej wolnej od przywoływania wspomnień spotkań z Tomaszem chwili, głowiła się jak znowu go zobaczyć...
Nakryła głowę kocem i pomyślała, że jutro będzie już lepiej.

 

Przykro nam, ale nie możesz komentować tego artykułu, ponieważ nie jesteś zalogowany. Zaloguj się lub załóż konto, jeśli go jeszcze nie posiadasz. Zapraszamy!

Czas Honoru Czas Honoru

Ankieta

Czy Twoim zdaniem, serial przyczynił się przywrócenia pamięci o cichociemnych oraz żołnierzach wyklętych?
 

Z planu serii "Powstanie"

Wyszukaj na stronie

Ostatnie komentarze