Strona główna Dalsze losy ulubionej pary Lena i Janek, autor Paulineczka93
Lena i Janek, autor Paulineczka93

Po Powstaniu Warszawskim Janek szuka Leny i dziecka, gdyż stracił z nimi kontakt. Nie jest to łatwe. Po wyjściu z niemieckiego obozu zastaje w Polsce trudną rzeczywistość i bardzo ciężko jest mu się w niej odnaleźć. Niemniej uruchamia wszelkie dawne kontakty. Bardzo pomocna okazuje się również wykorzystywana dawniej umiejętność wyrabiania fałszywych dokumentów.

Nieoczekiwanie okazuje się, że Lena otrzymała wiadomość o śmierci Janka podczas Powstania Warszawskiego. Nie było jej łatwo jako wdowie i samotnej matce. Aby chronić dziecko, zapewnić mu jak najlepszy byt, zdecydowała się zawrzeć białe małżeństwo z właścicielem stadniny koni, u którego pracowała jako służąca - Fiodorem Aleksiejewiczem. Nigdy go jednak nie pokochała. Każdego dnia modliła się o cudowny powrót Janka, pomimo wszystkich niezbitych dowodów o jego śmierci. Wciąż należała tylko do niego. Na zewnątrz była bogatą żoną Aleksiejewicza, towarzyszyła mu podczas wystawnych przyjęć, jako niezwykle piękna kobieta godnie reprezentowała go w oczach interesantów. Dzięki majątkowi "męża" mogła również pomóc bratu. Dostał on pracę w stadninie.

Kiedy Jankowi ostatecznie udaje się odnaleźć rodzinę, nie może zrozumieć dlaczego Lena o nim zapomniała. Popada w rozpacz. Chce wyjechać za granicę. Przed wyjazdem decyduje się jednak pojechać w okolice majątku Aleksiejewicza. Ma nadzieję spojrzeć na Lenę ostatni raz. Przechodząc obok spotyka Romka. Gdy dowiaduje się prawdy początkowo nie chce w nią wierzyć. Jednakże w końcu godzi się spotkać z Leną.

Romek aranżuje spotkanie. Po długiej i wzruszającej rozmowie udaje im się dojść do porozumienia. Postanawiają wyjechać razem z dzieckiem za granicę. Janek nie widzi możliwości swojej działalności dla dobra ojczyzny. W Polsce szerzy się komunizm... Postanawia poświęcić się rodzinie. Nie chce stracić żony i dziecka po raz kolejny. 
Pozostaje jednak problem białego małżeństwa Leny i Aleksiejewicza. Ponadto okazuje się, że Fiodor ją kocha. Nie chce dać Lenie rozwodu, mimo że poznaje prawdę o powrocie Janka. Nie pozwala Lenie wyjechać. Kontroluje ją cały czas, niemalże więzi ją w domu. Ostatecznie dochodzi do konfrontacji Janka i Aleksiejewicza...

"Paulineczka93" - Paula, Wizna

 

Przykro nam, ale nie możesz komentować tego artykułu, ponieważ nie jesteś zalogowany. Zaloguj się lub załóż konto, jeśli go jeszcze nie posiadasz. Zapraszamy!

Czas Honoru Czas Honoru

Ankieta

Czy Twoim zdaniem, serial przyczynił się przywrócenia pamięci o cichociemnych oraz żołnierzach wyklętych?
 

Z planu serii "Powstanie"

Wyszukaj na stronie

Ostatnie komentarze