Strona główna Rocznica powstania PPP
Rocznica powstania PPP

27 września 2013

Dziś przypada 74. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego - tajnych struktur państwa polskiego, istniejących w czasie II wojny światowej, podlegających Rządowi RP na uchodźstwie.

27 września 1939 roku na rozkaz gen. Juliusza Rómmla w oblężonej Warszawie powołano Służbę Zwycięstwu Polski, zalążek Polskiego Państwa Podziemnego, wyjątkowej w skali światowej organizacji, w której mimo terroru okupanta funkcjonowały wszystkie organy państwowe, zarówno cywilne, jak i wojskowe. Dowódcą SZP został Michał Tokarzewski-Karaszewicz.

Działało ono w latach 1939-1945, kierowane z wolnych krajów sojuszniczych przez legalne władze naczelne: prezydenta, rząd i naczelnego wodza oraz ich krajowe przedstawicielstwa. Polskie Państwo Podziemne wypełniało wszystkie obowiązujące go funkcje: władczą, organizatorską, wojskową i opiekuńczą.


Historię Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego dokumentuje Muzeum Armii Krajowej w Krakowie.

Zbiory placówki to ok. 15 tys. obiektów i archiwalnych dokumentów przekazanych przez żołnierzy AK i ich rodziny z całego świata. Są wśród nich unikatowe egzemplarze broni oraz umundurowania.

Twórcy wystawy używając autentycznych elementów zrekonstruowali w skali 1:1 rakietę V2. Jest ona prezentowana w muzeum, by podkreślić, jak wielki udział w rozpoznaniu tajnej broni Niemców miał wywiad AK. Zrekonstruowano także fragment kadłuba samolotu Halifax ze zrzutnią dla skoczków - emisariuszy i cichociemnych.

Więcej informacji o muzeum na stronie www.muzeum-ak.pl

 

Uwaga!

Wydarzenia z historii możecie znaleźć codziennie na naszej stronie w kalendarzu, który przygotowuje dla Was Marlena.

 

Przykro nam, ale nie możesz komentować tego artykułu, ponieważ nie jesteś zalogowany. Zaloguj się lub załóż konto, jeśli go jeszcze nie posiadasz. Zapraszamy!

Czas Honoru Czas Honoru

Ankieta

Czy Twoim zdaniem, serial przyczynił się przywrócenia pamięci o cichociemnych oraz żołnierzach wyklętych?
 

Z planu serii "Powstanie"

Wyszukaj na stronie

Ostatnie komentarze