Strona główna I część "Czas Honoru" - streszczenie
"Czas Honoru" - streszczenie
Wpisany przez Aneta, Wilamowice i Marta, Bielsko-Biała   
sobota, 03 marca 2012 12:35

Książka rozpoczyna się od historii Karola Ryżkowskiego. Zostaje on wywieziony razem z innymi przestraszonymi ludźmi, którzy do ostatniej chwili nie wiedzieli, że zostaną rozstrzelani. Jednak udaje mu się uratować powołując się na nazwisko Martina Halbego. Od tej chwili Ryżkowski współpracuje z oficerem, który jest rezydentem Abwery. Karol układa sobie życie, żeni się z młodą aktorką Wandą. W pewnym momencie traci wszystko przez nieudaną próbę przypodobania się Halbemu. W więzieniu siedział dopiero niecały rok, kiedy wybuchła wojna. Od teraz ma tropić dywersantów. Uwe Rappke przesłuchuje kolejną swoją ofiarę. Jest nią Pani Lisiecka. Pod presją wyjawia, kiedy i gdzie ma być kolejny zrzut cichociemnych. 
Michał i Władek Konarscy uciekają do Rumuni, tam gdzie inni Polacy pragnący walczyć. Spotykają w Bukareszcie hrabię Woyciechowskiego, który włączył ich do planu swej podróży, której celem była Francja. Janek Markiewicz trafia do Starobielska. Tam wspomina swoje życie w Warszawie i Lenę Sajkowską, jego najpierw nauczycielkę rysunku, a później narzeczoną. Wspomina również śmierć swoich rodziców i rodzeństwa. Uciekając przed Niemcami zostaje włączony w oddziały Armii Czerwonej. Dowiaduje się o pakcie Ribbentrop-Mołotow. Janek wraca do rzeczywistości obozowej. Jeden z więźniów - oficer Bienen - przynosi wiadomość, że zostaną odesłani do Rumunii. Okazuje się, że zostają wysłani na północ Rosji. Tymczasem Michał, Władek i Bronek Woyciechowski dopłynęli do Francji. Zostają przydzieleni do obozu nazywanego przez Polaków "Koczkodanem". Po męczącym pobycie w obozie zostają oddelegowani na staż do francuskiej baterii artyleryjskiej na linii Maginota. Jednak pobyt w tamtejszych warunkach nie sprzyja chłopakom. Udaje im się wyruszyć do Anglii. Początkowo nie przekonani o słuszności swojego wyjazdu, z czasem przyzwyczajają się do panujących tam warunków i obyczajów. Po pewnym czasie zostają odesłani na nieciekawie zapowiadający się kurs administracji, który okazuje się być ostatecznym szkoleniem przed przerzuceniem do Polski. W tym czasie Janek przebywa w willi rozkoszy, gdzie za wszelką cenę wpajane są komunistyczne poglądy i ich zalety. On jednak nie ulega bolszewickiej propagandzie, a wręcz się jej sprzeciwia. Wkrótce zostaje wywieziony do więzienia, gdzie poznaje majora Konarskiego. Po przewiezieniu do polskiej ambasady dostaje dwie propozycje: wyjazd do Anglii lub dołączenie do Armii Andersa. Wybiera pierwszą. Jedzie do Anglii i tam poznaje, a następnie zaprzyjaźnia się z Bronkiem, Władkiem i Michałem.

To początek fascynującej, ciekawej i nieco innej niż serial, książki "Czas Honoru". Dzieje cichociemnych po zrzucie do Polski przedstawione są w odmienny sposób niż na srebrnym ekranie, dlatego też zachęcamy do lektury. Kto przecież nie chciałby dowiedzieć się co się stało z Leną i Jankiem, z Ryżkowskim i Wandą czy Michałem i jego kochankami.

Wspaniała książka opisująca losy młodych ludzi i ich najbliższych, żyjących w trudnych czasach II Wojny Światowej.

 

Przykro nam, ale nie możesz komentować tego artykułu, ponieważ nie jesteś zalogowany. Zaloguj się lub załóż konto, jeśli go jeszcze nie posiadasz. Zapraszamy!

Czas Honoru Czas Honoru

Wyszukaj na stronie

Z planu VI serii

Ostatnie komentarze

Statystyka

Naszą witrynę przegląda teraz 13 gości i 1 użytkownik