Strona główna I część "Czas Honoru" - streszczenie
"Czas Honoru" - streszczenie
Wpisany przez Aneta, Wilamowice i Marta, Bielsko-Biała   
sobota, 03 marca 2012 11:35

Książka rozpoczyna się od historii Karola Ryżkowskiego. Zostaje on wywieziony razem z innymi przestraszonymi ludźmi, którzy do ostatniej chwili nie wiedzieli, że zostaną rozstrzelani. Jednak udaje mu się uratować powołując się na nazwisko Martina Halbego. Od tej chwili Ryżkowski współpracuje z oficerem, który jest rezydentem Abwery. Karol układa sobie życie, żeni się z młodą aktorką Wandą. W pewnym momencie traci wszystko przez nieudaną próbę przypodobania się Halbemu. W więzieniu siedział dopiero niecały rok, kiedy wybuchła wojna. Od teraz ma tropić dywersantów. Uwe Rappke przesłuchuje kolejną swoją ofiarę. Jest nią Pani Lisiecka. Pod presją wyjawia, kiedy i gdzie ma być kolejny zrzut cichociemnych. 
Michał i Władek Konarscy uciekają do Rumuni, tam gdzie inni Polacy pragnący walczyć. Spotykają w Bukareszcie hrabię Woyciechowskiego, który włączył ich do planu swej podróży, której celem była Francja. Janek Markiewicz trafia do Starobielska. Tam wspomina swoje życie w Warszawie i Lenę Sajkowską, jego najpierw nauczycielkę rysunku, a później narzeczoną. Wspomina również śmierć swoich rodziców i rodzeństwa. Uciekając przed Niemcami zostaje włączony w oddziały Armii Czerwonej. Dowiaduje się o pakcie Ribbentrop-Mołotow. Janek wraca do rzeczywistości obozowej. Jeden z więźniów - oficer Bienen - przynosi wiadomość, że zostaną odesłani do Rumunii. Okazuje się, że zostają wysłani na północ Rosji. Tymczasem Michał, Władek i Bronek Woyciechowski dopłynęli do Francji. Zostają przydzieleni do obozu nazywanego przez Polaków "Koczkodanem". Po męczącym pobycie w obozie zostają oddelegowani na staż do francuskiej baterii artyleryjskiej na linii Maginota. Jednak pobyt w tamtejszych warunkach nie sprzyja chłopakom. Udaje im się wyruszyć do Anglii. Początkowo nie przekonani o słuszności swojego wyjazdu, z czasem przyzwyczajają się do panujących tam warunków i obyczajów. Po pewnym czasie zostają odesłani na nieciekawie zapowiadający się kurs administracji, który okazuje się być ostatecznym szkoleniem przed przerzuceniem do Polski. W tym czasie Janek przebywa w willi rozkoszy, gdzie za wszelką cenę wpajane są komunistyczne poglądy i ich zalety. On jednak nie ulega bolszewickiej propagandzie, a wręcz się jej sprzeciwia. Wkrótce zostaje wywieziony do więzienia, gdzie poznaje majora Konarskiego. Po przewiezieniu do polskiej ambasady dostaje dwie propozycje: wyjazd do Anglii lub dołączenie do Armii Andersa. Wybiera pierwszą. Jedzie do Anglii i tam poznaje, a następnie zaprzyjaźnia się z Bronkiem, Władkiem i Michałem.

To początek fascynującej, ciekawej i nieco innej niż serial, książki "Czas Honoru". Dzieje cichociemnych po zrzucie do Polski przedstawione są w odmienny sposób niż na srebrnym ekranie, dlatego też zachęcamy do lektury. Kto przecież nie chciałby dowiedzieć się co się stało z Leną i Jankiem, z Ryżkowskim i Wandą czy Michałem i jego kochankami.

Wspaniała książka opisująca losy młodych ludzi i ich najbliższych, żyjących w trudnych czasach II Wojny Światowej.

 

Czas Honoru Czas Honoru

Ankieta

Czy Twoim zdaniem, serial przyczynił się przywrócenia pamięci o cichociemnych oraz żołnierzach wyklętych?
 

Z planu serii "Powstanie"

Wyszukaj na stronie

Ostatnie komentarze