Strona główna Aktualności Spotkanie z Jarosławem Sokołem w Łodzi - relacja
Spotkanie z Jarosławem Sokołem w Łodzi - relacja
Wpisany przez Urszula, Nowy Targ   
niedziela, 28 kwietnia 2013 21:47

23 kwietnia 2013 w Poleskim Ośrodku Sztuki w Łodzi miało miejsce spotkanie z Jarosławem Sokołem, scenarzystą i autorem trylogii "Czas honoru".

Tematem rozmowy z cyklu "Pokolenia", którą prowadziła Marta Zdanowska, była nie tylko ostatnia książka pisarza, ale również serial.

Na spotkaniu była przedstawicielka naszego fanklubu - Urszula. Oto jej relacja z tego wydarzenia.

Jak to było, że najpierw powstał serial , a dopiero potem została napisana książka?

"W Polsce każdy jest specjalistą, bez względu na wiek" - tak Jarosław Sokół mówi o reakcjach widzów na nowy serial na antenie Dwójki. Wiele osób, niekoniecznie z pokolenia lat '30, próbowało dołożyć swoje przysłowiowe trzy grosze tłumacząc, że "ja wiem lepiej, nie tak to było". Jednak pisarz miał na nich haka - zdecydowana większość fabuły serialu, jak i książki, jest oparta na spisanych w czasie II wojny relacjach. Zdecydowana, bo np. niedopuszczalne było, aby trzech członków jednej rodziny (Michał, Władek i ich ojciec) uczestniczyło w jednym zrzucie. Ale to już kwestie finansowe, o które należy dręczyć producenta.

Skoro jesteśmy już przy finansach... Każdy zapyta: DLACZEGO? Dlaczego serial ominął cały wątek Powstania Warszawskiego? I tym razem lądujemy przed obliczem producenta, który tę kwestię ze względów już oczywistych pominął. "On na jeden odcinek ma jeszcze mniej pieniędzy niż twórcy jakiegoś serialu o księdzu jeżdżącym na rowerze i rozwiązującym pseudozagadki". No tak, współscenarzysta ma rację, scenografia nie stworzy się z niczego - ale! Jest nadzieja, publiczność zaproponowała kręcenie Powstania w Łodzi: mamy ruiny, dużo ruin, bardzo dużo ruin ...

Publiczność żywo reagowała na wypowiedzi Sokoła, a jak reagują czytelnicy na książkę? Po pierwsze, p.Jarek chce pisać tak, żeby książkę czytało się wszędzie- w metrze, w drodze do pracy i na uczelnię. Bo to chodzi głównie o młodego czytelnika - stąd tyle odnośników do Youtube'a: nie wiesz o co chodzi z ułanami pod okienkiem? Posłuchaj w Internecie. OK, jest sukces. Czytelnicy - szczególnie Ci młodzi - zakochali się w wojnie, w Czasie honoru. Czy wojna nie wydaje się "za ładna", "zbyt seksi"? Pisarz przytoczył anegdotę: "Po odwiedzeniu Muzeum Powstania Warszawskiego mały chłopczyk zwraca się do swojej mamy: Mamusiu, jak będę duży to też zginę w powstaniu". Przecież po przeczytaniu bardzo ciekawej, pięknie napisanej powieści o wyprawach krzyżowych nie stwierdzimy, że były one "seksi".

Żeby za długo nie zanudzać chciałabym jeszcze dodać jak pan Jarek odpowiedział na pytanie dotyczące postaci Janka (w VI serii - przyp. redakcji): "Duch Janka będzie maszerował"... No cóż możemy się spodziewać, że to znaczy tylko tyle: zobaczymy go jeszcze nieraz we wspomnieniach Leny.

Spotkanie z Jarosławem Sokołem trwało 2 godziny i dużo, naprawdę dużo kwestii zostało na nim poruszonych.

Na koniec bonus: Kto jest ulubioną postacią pana Jarosława Sokoła? Oczywiście Bronek.

 

 

Uli serdecznie dziękujemy za reprezentowanie fanklubu na tym spotkaniu i za relację z niego.

 

 

Przykro nam, ale nie możesz komentować tego artykułu, ponieważ nie jesteś zalogowany. Zaloguj się lub załóż konto, jeśli go jeszcze nie posiadasz. Zapraszamy!

Czas Honoru Czas Honoru

Ankieta

Czy Twoim zdaniem, serial przyczynił się przywrócenia pamięci o cichociemnych oraz żołnierzach wyklętych?
 

Z planu serii "Powstanie"

Wyszukaj na stronie

Ostatnie komentarze