Strona główna Konkursy Głosowanie w konkursie 'Moja V seria'
Głosowanie w konkursie 'Moja V seria'

Poniżej prezentujemy prace, które zostały zakwalifikowane do finałowego etapu naszego konkursu.

Spośród prac, które przesłali nasi fanklubowicze, wybieramy te losy bohaterów Czasu Honoru, które najbardziej nam się podobają. Każdy może przesłać jeden głos na pracę, którą uzna za najlepszą. E-maile o temacie zgodnym z numerem pracy, na którą głosujący oddaje swój głos, oraz swoim imieniem i nazwiskiem w treści wiadomości, należy przesyłać na adres glosowanie@ fanklubcichociemni.pl od 25.12.2011 do 31.12.2011 r.

Przykład. Jeśli podoba Ci się praca nr 10, wyślij na adres 'glosowanie@ fanklubcichociemni.pl' (proszę usunąć spację po znaku @) wiadomość o temacie '10' oraz swoim imieniem i nazwiskiem w treści.

Autorzy trzech prac, które otrzymają najwięcej głosów zostaną nagrodzeni książkami 'Czas Honoru'.
Dwie kolejne książki rozlosujemy wśród głosujących.
Ponadto wśród wszystkich uczestników, zarówno autorów prac, jak i głosujących, rozlosujemy 3 zdjęcia bohaterów serialu z ich autografami.

Zapraszamy! Nagrody czekają!

 

Wszystkie prace w pliku PDF.

 

PRACA NR 1


Nowy bohater: Zuzanna Wierzchońska-Wilhelm, Antoni Wierzchoński, Gerda Wilhelm, Alicja Wierzchońska-Wilhelm
Zuza jest w połowie polką, a w połowie Niemką. Jej tata(Antoni) urodził się w Warszawie, a mama(Gerda) w Berlinie. Tata wyjechał do Niemiec w interesach i poznał tam jej mamę. Zuza ma też siostrę (Alicja). Alicja jest bardzo związana z mamą, a Zuza z tatą. Studiuje w Warszawie medycynę. Kiedy wybuchła wojna jej rodzice chcieli żeby przyjechała do Berlina ale ona postanowiła zostać we Warszawie. Przed wojna studiowała medycynę razem z Michałem. Zna bardzo dobrze doktor Marię która ją uczyła.


Zuza zaczyna działać w konspiracji, dostaje się do oddziału szkoleniowego Cichociemnych w Anglii skąd skacze do polski. Zostaje przydzielona do oddziału Władka, Janka i Bronka. Na początku była sanitariuszką, po czasie dostaje zadanie. Ma być agentem we Warszawskim gestapo. Udaje jej się to, zdobywa zaufanie Rainera i działa. Jej działania naprawdę są ważne dlatego, ze na gestapo trafia Ruda, która jest w ciąży. Zuza ma przesłuchać Rudą. Kiedy Ruda rodzi dziecko, Zuza zabiera je do siebie i się nim opiekuje. Po jakimś czasie do Warszawy przyjeżdża tata Zuzy. Chce ja nakłonić żeby wróciła do Berlina, widząc że córka działa w konspiracji postanawia się do niej przyłączyć. ZUZA ZOSTAJE GUBERNATOREM WARSZAWY, DZIĘKI CZEMU MA WIEKSZY WPŁYW na działanie podziemia we Warszawie. Alicja dostaje nakaz przeniesienia się z Berlina do Warszawy. Jest śledczym w Warszawskim Gestapo. Jej matka także pracuje dla niemieckiego wywiadu w Berlinie. Zuza i Alicja spotykają się na gestapo. Po pewnym czasie Alicja domyśla się kim jest tak naprawdę jej siostra, chce o wszystkim powiedzieć Rainerowi. Zuza chcąc ratować cały oddział jest zmuszona ją zabić. Cichociemni planują zamach na Rainera do którego ma się przyczynić Zuza. Agentka zostaje zdemaskowana po tym jak spotkała się z Jankiem żeby ustalić dalszy plan działania. Zostaje złapana kiedy przychodzi do pracy na gestapo. Ma ciężkie śledztwo na Szucha, ale nikogo nie zdradza. Jest bardzo pobita, kiedy chcą ja przewieźć do szpitala zostaje odbita, ale niestety zostaje ciężko ranny jej ojciec. Po tym jak zostaje odbita, gestapo postanawia zemścić się na Rudej. Zuza czując się winna za to że Ruda dalej jest na gestapo. Postanawia zrobić prowokację, żeby wyciągnąć Rudą. Janek i LENA maja wspaniałego syna, Lencie udało się uciec przy pomocy Janka i jego przyjaciół. W tej akcji została właśnie złapana Ruda. Michał postanawia porozmawiać szczerze z Celina, postanawiają że są dla siebie stworzeni i biorą ślub. Wanda zostaje łączniczka.PRACA NR 2


Warszawa,44r.
Po stolicy wielkim echem rozchodzi się wieść, o Powstaniu Warszawskim, które lada chwila ma nastąpić.
Czwórka głównych bohaterów, Władek, Michał, Bronek i Janek czynnie biorą udział w organizacji Powstania zbierając ochotników, gotowych do wspólnej walki, o wolną Polskę.
W tym samym czasie, Lena i jej dziecko nadal przebywają na Pawiaku. Brak odpowiedniego jedzenia i warunków sprawia, że Lena nie ma czym wykarmić swojego synka, w rezultacie czego mały umiera. Jedna z towarzyszek z celi, od początku zazdrościła jej urody, i ślicznego synka. Okłamuje Lenę, że rzekomo otrzymała gryps, od swojego brata, który znał Janka, w którym pisało, że Markiewicz zginął.
Zrozpaczona Lena, nie widzi już sensu swojego życia. Na jednym z przesłuchań, pół żartem pół serio wyjawia, co robiła ostatnimi czasy. Romek zostaje schwytany przez Niemców. Na Pawiaku widzi Fischera, który obiecuje mu zemstę za zamach na swoją osobę.
Władek i Ruda zakochują się w sobie na nowo. Po wojnie pragną wziąć ślub i mieć dzieci.
W domu Bronka i Wandy, Boguś zadomawia się na dobre, a do Heleny mówi już nawet ''babciu''. Mały chce zostać żołnierzem. Wanda mówi mu, że wojna zaraz się skończy, i nie będzie miał gdzie walczyć.
Ryszkowska zauważa, że chłopiec ma bardzo dobrą pamięć do wierszy i pięknie je recytuje. Proponuje mu, żeby podobnie jak ona, został aktorem. Chłopiec zgadza się. Dr Maria i Otto, nadal są bardzo dobrymi przyjaciółmi. Do Warszawy znienacka przyjeżdża przyrodnia siostra Rudej, Anna. Kobiety spotykają się przez przypadek. Ruda od początku myślała, że straciła siostrę po bombami w 1939 r.
Zapoznaje więc Anię z Władkiem i Michałem. Guzik i Anna zakochują się w sobie. Podczas miłosnej sielanki innych, Janek nadal szuka sposobu odbicia Leny, aż w końcu udaje mu się uzyskać zgodę dowódcy. Akcja zakończyłaby się dobrze, gdyby nie to, że zastrzelono Alka.
Lena mówi Jankowi, że ich dziecko nie żyje. Oboje pogrążają się w żałobie. Romek ze stoickim spokojem dochodzi do wniosku, że zabijając go, Fischer odda mu tylko przysługę. Otto zostaje schwytany przez SS-manów. Marii udaje się uciec. Fischer nie szczędzi lekarza i od razu go zabija. Nie zapomina też o Romku. Gdy przychodzi do jego celi, chłopak zaczyna prosto w twarz śpiewać mu Hymn Polski, a po chwili sam się zabija (podcinając sobie gardło małą żyletką).

Przed godziną ''W'' Michał wyznaje miłość Ani. Chłopak po śmierci Osmańskiej naprawdę dorósł i wie już na pewno, czego chce. Ania wyjeżdża na wieś. Janek natomiast, ukrywa Lenę w jednym z kanałów, wraz z innymi kobietami, i raz jeszcze wyznaje jej miłość. Markiewicz dobrze wie, że może zginąć.
Godzina ''W''.
Główni bohaterowie i inni rdzenni Polacy, zaczynają walkę o kraj ojczysty. Leje się krew, słychać płacz, strzały.
Warszawa płonie. Zakochany Michał walczy całym sobą, dla ukochanej. Żeby jej nie zawieść, żeby do niej wrócić.
Bronek, podczas Powstania ratuje masę małych dzieci, które dzięki jego pomocy, ominęła bolesna męka i śmierć.
Cichociemni poznają łączniki, o pseudonimach ''Salwa'' i ''Mała''. Dziewczęta dzielnie donoszą im paczki, nakazy i amunicję.
Okazuje się, że ''Mała'' jest Niemką, ale przeszła na Polską stronę, ponieważ całkowicie nie popiera idei Hitlera, i chce mu zaszkodzić.
Ruda i Władek cały czas są przy sobie. Nie rozstają się ani na chwilę, walczą ramię w ramię. W pewnej muszą odbiec od siebie o kilka metrów, nadal walcząc. Ruda, zapatrzona czy Władkowi nic nie jest, sama otrzymuje serię strzałów w klatkę piersiową. Nadal patrząc na ukochanego, upada na ziemię.
Zanim Władek podbiega do niej i bierze na ręce, kobieta zamyka już oczy. Śmierć zdążyła wyssać już miód jej tchnienia. Władek jest zrozpaczony. Nie ma siły walczyć. Gdy Powstanie kończy się sukcesem, Bronek odnajduje bliskich w jednym z kanałów. Wyjeżdżają poza Warszawę. Janek również odnajduje Lenę, i wraz z Michałem wyjeżdżają na wioskę, w której przebywa Ania. Zrozpaczony Władek, całe Powstanie opłakiwał Rudą. Urządził ukochanej mały pochówek. Dr Maria na czas Powstania była u matki Fischera, w Berlinie.
Niemka postanowiła ukrywać lekarkę u siebie w domu, gdy dowiedziała się o jej nie wesołej sytuacji (spotkały się przez przypadek w stolicy).
Główni bohaterowie po wojnie, wrócili do Warszawy. Bronek i Wanda pobrali się. W ich ślady poszedł Michał, pewien, że jego uczucie do Anny na pewno nie jest ulotne. Lena i Janek znów spodziewają się dziecka. Michał i dr Maria spotkali się wreszcie, nie wiedząc, co dzieje się z Władkiem. Cichociemni utrzymali bardzo dobry kontakt z ''Salwą'' i ''Małą''. Ich przyjaźń przetrwała długie lata. Władek Konarski i Romek Sajkowski, zostali uznani za zaginionych.
Mało kto wiedział, że Konarski zginął podczas przesłuchań, gdy schwytało go NKWD.PRACA NR 3


Jest czerwiec 1944 roku. Pozostały dwa miesiące do Powstania, a przygotowania polskiego podziemia powoli dobiegają końca. Niemieckie wojska wycofują się na zachód, ustępując tym samym miejsca Sowietom.
Udana akcja i skarb, który oddział Krawicza zdobył, daje żołnierzom wiele radości. Jednak nie na długo. Gubernator Fischer podczas brutalnego przesłuchania w Berlinie wyznaje, jak przebiegała walka. Mimo skłonności do dalszych zeznań i pomocy przy odnalezieniu skarbu, zostaje zabity za kradzież złota należącego do Rzeszy. Brigadefuhrer Kristen postanawia sam rozprawić się z Polakami.
Mimo przeciwności losu, Władek, Michał, Bronek i Janek dzielnie stawiają czoła zaborcom. Ich heroiczna walka o wolność przynosi w rezultacie oczekiwane efekty. Za zgodą dowódcy wyzwalają żonę Janka z rąk gestapowców. Lena cieszy się każdą wspólnie spędzoną chwilą z mężem oraz nowonarodzonym synem. Po powrocie do domu, dla dobra dziecka, kobieta unika niebezpiecznych konfrontacji z okupantem. Jednak po dłuższym czasie znów chce podjąć się zadań, które wykonywała przed aresztowaniem w pociągu. Janek przestrzega ja przed ryzykiem, wspominając nieprzyjemne dni na ulicy Szucha. Lena postanawia zastanowić się nad swoją decyzją, ale daje do zrozumienia mężowi, że nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. Podejrzenia u Janka wzbudza także nowa kobieta mieszkająca w lokalu naprzeciwko, która z chęcią pomaga jego żonie w opiece nad dzieckiem. Mimo przekonań Leny o niewinności ich sąsiadki, mężczyzna ma zamiar sprawdzić, czy na pewno nic nie zagraża jego rodzinie. Spokój przywraca mu wiadomość o niejakiej Annie Jasińskiej, którą jest właśnie ich nowa znajoma. Jednak pewnego dnia Lena znajduje w salonie pozostawioną przez koleżankę torebkę, z której wypadły podejrzane papiery. Pokazuje je mężowi. Chcą wyjaśnić całą tą sytuację, ale kobieta niespodziewanie znika ze swojego mieszkania. Bronek wraz z Wandą i Heleną nadal opiekują się Bogusiem. Po ciężkich przeżyciach i długim rozstaniu ich życie powoli wraca do normy. Wanda ma wspaniała wiadomość dla ukochanego. Za dziewięć miesięcy zostaną rodzicami, z czego bardzo się cieszą. Wiele złości i rozczarowania pojawiło się wśród przyjaciół po śmierci Karoliny Osmańskiej, byłej narzeczonej Michała. Błędu, który popełnili zabijając niewinną kobietę, nigdy sobie nie wybaczą. Z upływem czasu Michał przestaje myśleć tylko o nieżyjącej ukochanej i stara się skupić na teraźniejszości. Mimo starań, jego kontakt z bratem znacznie się pogorszył i nic nie wskazuje na to, żeby mogło być między nimi lepiej. Całą tą sprawę ułatwia Celina, z którą relacje Michała znacznie się poprawiają. Chłopak postanawia zaprzestać romansowania. Dotrzymuje słowa przez jakiś czas, co pozytywnie zaskakuje bliskie mu osoby. Jednak uczucie wygrywa i młodzieniec znów się zakochuje. Ponieważ Celina odwzajemnia jego uczucia, postanawia dać mu kolejną szansę. Miłosny nastrój nie opuszcza także Władka, który znów cieszy się związkiem z Rudą. Nowym współpracownikiem Wiktorii Rudnickiej po śmierci Ernesta jest Jerzy Małachowski. Pomaga dziewczynie w pracy, którą mimo bólu i obrzydzenia, nadal wykonywała. Po pewnym czasie okazuje się, że jest on tajnym niemieckim szpiegiem, którego zadaniem było wyciągnąć jak najwięcej informacji z nieświadomej niebezpieczeństwa kobiety. W ostatniej chwili Władek ratuje ukochaną z rąk zdrajcy, bez skrupułów go zabijając. Brigadefuhrer Kristen organizuje napad na oddział Krawca. Po karkołomnej walce, zwycięstwo odnoszą Polacy. Złoto nadal leży po ich stronie i wszystko wskazuje na to, że nie zmieni ono już swojego właściciela.
Nadszedł w końcu oczekiwany przez Polaków dzień - pierwszego sierpnia czas na kontratak. Czwórka przyjaciół dzielnie walcząc o wolność, nie spodziewała się porażki, którą stolica Polski poniosła. Mimo niepowodzeń i śmierci wielu znaczących ludzi, nie poddają się i nadal pragną zwycięstwa. Ich niezłomność utwierdza w przekonaniu, że Polacy mają jeszcze szansę na swobodne i prawdziwe życie.

 


PRACA NR 4


Piąta seria to kontynuacja serii czwartej.
Lena urodziła na Pawiaku synka.
Z Berlina przyjeżdża Rainer i przedstawia młodej mamie propozycje. Mówi, że wypuści ją z Pawiaka wraz z dzieckiem na wolność, gdzie śledzona przez Gestapo, będzie śledziła i donosiła o zamiarach i akcjach Polski Podziemnej. Dziewczyna godzi się na ten układ. Tuż po wyjściu z więzienia, śledzona udaje się do mieszkania swego i Janka. Chłopak bez słów rozumie, że dziewczyna jest szantażowana.
Ruda wybacza Władkowi. Młodzi biorą ślub.
Michał nadal nie może pogodzić się ze śmiercią Osmańskiej. Podczas długiego spaceru po Warszawie spotyka dawną znajomą - Hanię. Młodzi idą do parku. Chłopak opowiada jej o rozstaniu z Celiną i małżeństwie oraz śmierci Karoliny (nie wspominając kto i dlaczego dokonał zabójstwa młodej małżonki). Hania bardzo dobrze rozumie sytuację chłopaka- zwierza mu się że nie dawno zginął jej brat - Olek.
Do Warszawy przyjeżdża nowa postać z Krakowa- nastoletnia Aleksandra. Jej rodzice wpadli podczas zamachu na jakiegoś wysoko postawionego SS-mana i zostali zamordowani. Oboje służyli w AK. Dziewczyna trafia do domu Bronka gdyż w mieście rodzinnym jest 'spalona'. Woyciechowskiemu daje się we znaki nastoletni wiek dziewczyny. Z pomocą Wandy, Ola radzi sobie ze śmiercią rodziców i staje się użyteczna dla Polski Podziemnej.PRACA NR 5


Nasz ulubiony serial w ostatnim sezonie dość mocno zmienił swój charakter. Niemcy, którzy wcześniej prześladowali Polaków, w czwartej serii walczyli między sobą, co w moim odczuciu było dosyć nudne. Piąta seria powinna wyróżniać się gęstą, mroczną atmosferę, która równocześnie zaskoczy wzruszającymi i patetycznymi chwilami.

Czerwiec - Lipiec 1944 roku. Sowieci nadal w ofensywie. W Warszawie panuje napięta, gorączkowa sytuacja zarówno po stronie Polaków, jak i Niemców. Na ulicach jest co raz więcej patroli, rośnie ilość łapanek i wywózek na roboty. Do niemieckich szpitali bez przerwy przybywają ofiary z frontu wschodniego. Niedługo wybuchnie Powstanie Warszawskie. Armia Krajowa organizuje oddziały, sprzęt, planuje akcje zbrojne. UWAGA! Ostatni odcinek piątej serii zaczyna się od wybuchu Powstania Warszawskiego.

Lena - jak pamiętamy, swoje dziecko urodziła będąc w niewoli. Dziecko zostaje odebrane Lenie i przekazane NIEMIECKIEJ rodzinie żyjącej w Warszawie. Rodzina jest bogata, ale jakoś nie może doczekać się własnego dziecka. Krewnym tej rodziny jest Rainer i to on organizuje przekazanie dziecka. Myślę, że wątek ten można znacznie bardziej rozbudować.

Sama Lena trafia do obozu w Oświęcimiu (warto wreszcie poruszyć ten wątek w serialu). Przeżywa tam straszliwe chwile zwątpienia i załamania. Okazuje się, że w obozie znajduje się też dziewczyna Romka. Obie szybko zaprzyjaźniają się.

Janek - po kilku odcinkach serialu Janek dostaje specjalne zadanie z KG AK. Ma nawiązać łączność ze "Związkiem Organizacji Wojskowej" znajdującej się w obozie w Oświęcimiu. Ma zorganizować tam zbrojne powstanie, celem przejęcia kontroli nad obozem. Janek, niechętnie, ale przyjmuje zadanie nie mając pojęcia, że w obozie znajdzie Lenę...
Bronek i Władek - zostają przydzieleni do zorganizowania w Warszawie specjalnej grupy szturmowej "Parasol 53". Oddział ma być ścisłe zorientowany na walkę z Gestapo, likwidacją zdrajców i tajnych agentów. Do oddziału należą młodzi, a nawet czasem bardzo młodzi chłopcy wywodzący się z Szarych Szeregów. Są oni pełni werwy, chcą walczyć i umierać za ojczyznę.

Bronek i Michał szkolą ich, a następnie dowodzą nimi w różnych akcjach, m. in. w zamachu na szefa niemieckiej policji (może być Rainer, w ten sposób pożegnamy się z tą postacią).

Wanda - ukochana Bronka uczestniczy w tajnych kursach udzielania pierwszej pomocy. Oczywiście w ramach zbliżającego się powstania.

Ruda - zdruzgotana ostatnimi przeżyciami porzuca czynną walkę i postanawia pomagać żydowskim rodzinom. Organizuje im wyżywienie i domy. W jednym z ostatnich odcinków piątej serii Ruda zostaje zdekonspirowana, a następnie ROZSTRZELANA za pomoc Żydom. Smutny wątek, ale trzeba wstrząsnąć serialem.

Michał - wciąż nie może pogodzić się ze śmiercią Osmańskiej. To obok Janka najbardziej "przybita" w tej serii postać. Bierze udział w zbrojnych akcjach przeciwko Niemcom, głownie w zadaniach polegających na przejmowaniu składów broni i amunicji. W jednej z akcji na ulicach Warszawy chwyta i porywa wysoko postawionego niemieckiego oficera (NOWA POSTAĆ, powiedzmy: Wilhelm).

Dowództwo AK zamierza wyciągnąć z Wilhelma informacje, które pomogą zaplanować powstanie. Wilhelm od początku sprawia wrażenie "dobrego Niemca", który został zmuszony do udziału w wojnie. Wilhelm jest przetrzymywany, żeby było ciekawiej, w mieszkaniu Celiny, czyli dawnej sympatii Michała. Między Celiną, a Wilhelmem nawiązuje się skomplikowana znajomość, a z czasem i uczucie. Ile w tym prawdy, a ile udawania? Czy ten niemiecki oficer specjalnie walczy o względy Celiny, czy to może prawdziwe uczucie? Między nimi staje Michał. Próbuje ich rozdzielić, nie może zrozumieć, jak Celina mogła się zakochać w niemieckim żołnierzu. Jak to się skończy? Czy Celina i Michał wrócą do siebie?PRACA NR 6


Warszawa u schyłku wojny. Niemcy tracą coraz więcej swoich oddziałów. III Rzesza staje się coraz słabsza. Po udanej akcji zdobycia skrzyń ze złotem bohaterowie świętują swoje zwycięstwo. Romek cieszy się z całą resztą tym , że zabił Fischera. Nie wiedząc że przeżył. Romek spotyka swojego dawnego przyjaciela sprzed wojny Jacka, dowiedział się że walczył jako partyzant w Krakowie. Romek sprawdza czy można mu ufać, chce aby wstąpił w ich szeregi .W całej Polsce i Niemczech wrze po udanej akcji Polaków. Fischer wraca do siebie podczas jego nieobecności Rainer stara się dojść do władzy. Próbuje dowiedzieć się od Fischera wszystkiego na temat ataku na ich konwój i w sprawie tajemniczych skrzyń ze złotem oraz zabicia wielu ważnych osób niemieckich. Podczas pogrzebu żony Michała na cmentarz przychodzi także niespodziewanie Celina. Janek stara się dowiedzieć co się dzieje z Leną. Ruda wraca do Władka. Mają razem parę akcji likwidacyjnych. Po jednej z nich Władek oświadcza się jej. Rainer stara się odzyskać złoto i dzięki temu zdobyć zaufanie niemieckich przełożonych. Podczas gdy złoto miało zostać wywiezione za Warszawę i zakopane w lasach. Oddział niemieckich żołnierzy śledząc nich melduje Rainera o miejscu ukrytego złota. Rainer tryumfuje, warszawskie podziemie planuje akcje zlikwidowania go. Wanda podczas jednego ze spotkań mówi Bronkowi, że jest w ciąży. W tym samym czasie ojciec Bronka został złapany podczas jednej z łapanek i został wywieziony do Oświęcimia. Coraz więcej problemów narasta na bohaterów. Czy uda im się pomimo przeciwności losu osiągnąć wyznaczony cel, czyli wygranie wojny i uratowanie ich bliskich?PRACA NR 7


Kwiecień 1944r. Janek i Romek proszą Krawca o pozwolenie uwolnienia Leny i dziecka z rąk Gestapo. Dowódca pyta o zdanie Brodowicza. On na razie się nie zgadza, ponieważ otrzymał informacje, że Fischer żyje.
Rainer zostaje gubernatorem Warszawy. Otrzymuje on rozkaz z Berlina rozpracowania Cichociemnych. Do pomocy przyjeżdża kapitan Fredrich.
Bronek, Władek i Ruda mają rozkaz poszukania informacji gdzie przebywa Fischer. Michał wrócił do Celiny.
Lena wciąż jest przesłuchiwana przez Fredricha i Rainera. W końcu Gestapo wywozi ją do Auschwitz. Janek dostaje pozwolenie na uwolnienie Leny. Do akcji zabiera Bronka, Władka, Michała, Romka i Młodego, który dostał przydział do grupy Krawca. Całą akcją dowodzi Kapitan Krawiec.
Następnego dnia Gestapo wiezie Lenę i dziecko do pociągu. Tam zaczyna się akcja uwolnienia Leny. Krawiec zostaje ranny. Po ciężkiej walce z Niemcami, udaje się uwolnić Lenę i dziecko.
Na czas nie obecności Krawca dowództwo przejmuje pułkownik Skotnicki. Janek zabiera Lenę i dziecko w bezpieczne miejsce.
Ruda znalazła informacje o Fischerze. Znajduje się w Berlinie i stanie przed sądem wojskowym. Brodowicz daje rozkaz Rudej aby obserwowała Fischera. Władek zgłasza się na ochotnika aby pojechał z Rudą do Berlina. Romek prosi Celinę aby poszukała informacji gdzie przebywa Klara i pani Rozalia. Celina zgadza się na to.
Bronek pyta się Wandy, czy zaopiekuje się Bogusiem. Wanda pyta o zdanie swoją mamę. W końcu decydują się go wziąć.
Celina znalazła informacje gdzie w tej chwili przebywa pani Rozalia. Znajduje się ona na Szucha, a Klarę próbują wywieź na roboty do Niemiec. Romek szybko informuje Bronka i pyta się go, czy nie weźmie z nim udziału w odbijaniu Klary z rąk Niemców. Bronek zgadza się ale najpierw pytają się Skotnickiego. Pułkownik idzie z tym do Brodowicza. Zgadza się na to. Przekazuje Skotnickiemu o fabryce produkującej nową broń dla Niemców niedaleko Kielc.
Romek, Bronek, Janek, Michał, Młody, Alan i Karol szykują się do odbicia Klary. Akcją dowodzi Janek. Cała akcja zakończyła się sukcesem.
Bronek znajduje schronienie dla Klary.
Zapadł wyrok w sprawie Fischera. Zostaje on skazany na rozstrzelanie. Po śmierci Fischera, Władek i Ruda wracają do Warszawy. Razem spędzają noc.
Po akcji uwolnienia Klary, Skotnicki wysyła Młodego, Alana, Karola i Bronka na zwiad do wyznaczonego miejsca przez Brodowicza.
Celina dowiaduje się, że pani Rozalia została rozstrzelana i informuje Romka. Romek pyta się Janka czy mówić o tym Klarze. Janek radzi mu, żeby jej powiedział. Po rozmowie Romek informuje Klarę o śmierci jej babci. Przez chwilę nie chciała w to uwierzyć , ale potem wpada w rozpacz. Romek próbuje ją pocieszyć. Razem z Klarą spędzają noc.
Młody, Karol, Alan i Bronek dotarli do wyznaczonego miejsca. Jest to opuszczony zamek, w którym produkowana jest nowa broń. Rozpoczyna się rozpoznanie terenu.
Klara wciąż nie może się pogodzi, że pani Rozalia nie żyje. Romek postanawia się jej oświadczyć. Po paru dniach zastanowienia Klara przyjmuje oświadczyny. Romek mówi Lenie, że Klara przyjęła jego oświadczyny.
Po rozpoznaniu terenu Młody wraca do Warszawy. Informuje Skotnickiego, że jedynym niestrzeżonym wejściem jest rzeka przez którą można dostać się do zamku.
Bronek wraz z Alanem wchodzą do zamku. Gdy wyszli z rzeki znaleźli pracownie, w której podkuwana jest nowa broń. Po rozpoznaniu zamku i zrobieniu zdjęć Bronek wraca do Warszawy.
Skotnicki po obejrzeniu zdjęć idzie z tym do Brodowicza. On natomiast organizuje akcję zniszczenia pracowni. Po paru dniach Bronek, Janek, Michał, Władek i Młody otrzymują rozkaz zniszczenia pracowni. Do akcji dołącza Krawiec.
Rozpoczyna się akcja Bronek, Michał i Karol wchodzą jako pierwsi do zamku. Za nimi Młody, Janek i Krawiec. Po ciężkich walkach i zniszczeniu pracowni wszyscy uciekają.
Po dotarciu do Warszawy wszyscy zostali odznaczeni, Romek i Klara wzięli ślub kościelny.PRACA NR 8


W pierwszych odcinkach do naszej 'czwórki' dołączy trzech żołnierzy. Także skoczków, którzy skakali rok po głównych bohaterach serialu. Otrzymają oni zadanie aby zlikwidować Reinera, który jest winien śmierci wielu znanych im ludzi. Cała siódemka wraz z Celiną i Rudą wyrusza na akcje. Bohaterom udaje się, ale Bronek zostanie postrzelony w nogę i w dalszych odcinkach będzie się ukrywał. Natomiast ostatecznie Reinera zabił Władek strzelając prosto w głowę z bliskiej odległości. Następnie Janek będzie prosił swojego dowódcę, Krawca, o pozwolenie na obicie Leny z ich dzieckiem, która obecnie znajdowała się w niewoli Niemców. Nie otrzymał go, dlatego będzie próbował na własną rękę. Wspólnie z chłopakami planują akcję , dzięki której odnoszą sukces. Natomiast o całej akcji dowiedziało się dowództwo i ze względu na zasługi chłopaków dla Polski, nie wymierzy im kary. Lena wróci do domu, wraz ze swoją koleżanką z celi, którą uwolnili ze względu na okoliczności zdarzeń. Wanda wróci do teatru. Będzie jak przed wojną rozpoznawalną aktorką. Natomiast nie będzie mogła używać swojego dawnego nazwiska. Akcja serialu będzie miała miejsce także podczas Powstania Warszawskiego, w którym wezmą wszyscy 'Cichociemni', nawet wcześniej postrzelony Bronek. Chłopaki przeżyją powstanie, ale kilka dni po powstaniu umrze Helena, mama Wandy. Umrze ze względu na tok zdarzeń, gdyż do jej domu przyjadą Niemcy i będą chcieli widzieć się z Bronkiem. Kilka miesięcy po Powstaniu, chłopaki otrzymają nowe zadanie. Będą musieli wyjechać w poszukiwaniu nowego obozu niemieckiego, w którym szkolono żołnierzy. Wspaniała siódemka cichociemnych z drobną pomocą około 20 partyzantów z pobliskich lasów, znajdzie obóz i z niewielkimi kłopotami przejmą plany szkoleń i zabiją dużą część tamtejszego wojska. Za to osiągnięcie zostaną odznaczeni. Major Krawiec nie da odpocząć chłopakom nawet na chwile. Już ma dla nich kolejne zadanie. Bronek, Władek, Janek i Michał wyjadą za wschodnią granicę, aby przejąć zrzut. Skakać będzie znakomicie wyszkolony angielski żołnierz z Londynu. Przekaże chłopakom najświeższe informacje od dowództwa, a także najnowszy rodzaj broni, który to chłopaki przekażą dalej dla podziemia. W końcowych odcinkach wróci na plan Fischer, który jak pamiętamy był świadkiem akcji cichociemnych podczas odbijania złota. Za wszelką cenę będzie chciał odnaleźć sprawców napadu i skradzione złoto. Wspólnie ze swoim kolegą z Berlina Smidt'em będzie także próbował wyjaśnić okoliczności śmierci Reinera. Nie będzie im łatwo, gdyż bohaterowie nie zostawiali żadnych śladów. Gubernator Warszawy powróci do swojej matki, która choruje na chorobę nerek. Wyda rozkaz szukania doktora Otta Kirschnera i Marii Konarskiej, którzy uciekli bez słowa. Na sam koniec chłopaki otrzymają rozkaz przeniesienia się na wschód i tam będą oczekiwać na następne zadania. Gubernator Fischer nigdy nie pozna prawdy odnośnie napadu, śmierci Reinera czy ucieczki lekarzy.PRACA NR 9


Ciężko ranny Ernest umiera w drodze do lekarza. Chłopaki ukrywają złoto w grobowcu na pobliskim cmentarzu. Fischer wraca do pełnej formy po wyczerpującej ucieczce z miejsca zasadzki. Rainer dostaje rozkaz z Berlina, w którym przełożeni nakazują mu odnalezienie kosztowności. W głowie ma już plan, którego elementem będzie Lena i jej dziecko. Informuje ją, że będą wolni, jak jej mąż wskaże mu miejsce przechowywania złota. Aby wywrzeć większą presję na młodą matkę, rozkazuje zabrać jej dziecko, którym ma się opiekować młoda folksdojczka. Polscy konspiratorzy próbują zdobyć informację, gdzie przebywa dziecko Leny i Janka. Pomóc w tym ma młody ksiądz - Piotr, który będzie odwiedzał rodziny niemieckiego pochodzenia i sprawdzał, czy któraś z nich ma maleńkie dziecko.
Janek, Bronek i Władek dostają nowe zadanie - przygotować zamach na Fischera. Michał po śmierci Karoliny nie może dojść do siebie. Bardzo przeżywa to, że jego prawdziwa miłość skończyła się tak szybko i jeszcze za przyczyną jego brata.
Tymczasem Rainer ukrywa przed swoim współpracownikiem tajemnicę. Widzi, że szale wojny przechylają się na stronę sowietów. Po odzyskaniu złota zamierza je przywłaszczyć i uciec w bezpieczny rejon świata, używając kosztowności do przekupienia osób, które mają mu w tym pomóc.
Ruda rezygnuje z pracy w oddziale likwidacyjnym. Stwierdziła, że spróbuje dać szansę miłości i za wszelką cenę chce zapomnieć o traumatycznych przeżyciach. Władek jest szczęśliwy z tego powodu. Coraz częściej spotyka się ze swoją narzeczoną, nie zauważając że Ruda jest śledzona przez Gestapo. Niemcy chcą w ten sposób dotrzeć do całej grupy.
Celina wyjeżdża na wieś. Wie, że teraz nie może narzucać się Michałowi. Postanawia odczekać kilka miesięcy.
Otto i dr Maria urywają się najpierw w mieszkaniu w Warszawie, potem w podwarszawskiej miejscowości, której mieszkańców leczą. Niestety miejscowi konfidenci donoszą o lekarzu Niemcu, który wraz z Polką prowadzi praktykę lekarską. Maria i Otto zostają aresztowani. Rainer ma kolejną kartę przetargową. Jego plan wydaje się doskonały. Nie wie, że jego wszystkie działania obserwuje Fischer, który nie powstrzyma się przed zdobyciem władzy i odzyskaniem złota.
Klara i jej babcia trafiają do Oświęcimia. Giną w jednej z egzekucji.

 

Czas Honoru Czas Honoru

Ankieta

Czy Twoim zdaniem, serial przyczynił się przywrócenia pamięci o cichociemnych oraz żołnierzach wyklętych?
 

Z planu serii "Powstanie"

Wyszukaj na stronie

Ostatnie komentarze