Strona główna Inna literatura Dziewczyny wojenne - Łukasz Modelski
Dziewczyny wojenne - Łukasz Modelski
Wpisany przez Marlena, Ostrowiec Świętokrzyski   
piątek, 14 września 2012 19:44

Dziewczyny wojenne.

Opowieści jedenastu dziewcząt, które po kilkudziesięciu latach, jako sędziwe kobiety opowiedziały swoje historie. Tematyką książki jest wojna widziana oczami walczących kobiet, których czasy młodości i dojrzewania przypadły na okres II wojny światowej.

Bohaterkami są mieszkanki miast i wsi, biedne i bogate, niewykształcone i te po szkołach. Na wojnie wszystkie te różnice zacierały się, ważna była walka o ojczyznę - wspólny dom. Choć dziewczyny nie znały się w tych burzliwych czasach, ich drogi często się przecinały. Powtarzali się ludzie czy też miejsca, które napotkały na swej ścieżce. Każda z kobiet opowiada swoją historię inaczej. Wypowiedzi różniły się tonem i stylem. Opowieści zawarte w książce nie kończą się w roku 1945 - trwają jeszcze przez kilka następnych lat. Bohaterki wspomniały o prześladowaniach i trudnościach ze znalezieniem pracy. Podziękowania i odznaczenia otrzymały dopiero ćwierć wieku później.

Dzidzia Rajewska, Magda Rusinek, Hala Cieszkowska, Zenia Żurawska, Basia Matys, Jagoda Piłsudska, Irka Baranowska, Wanda Cejkówna, Lala Lwow, Ala Wnorowska, Zosia Wikarska,walczyły wytrwale często ocierając się o śmierć. Przeszły wiele - tortury w więzieniach, życie w ciągłym strachu. Jednocześnie ratowały żydowskie dzieci, przekazywały komunikaty, a nawet chwytały za broń i strzelały do wroga. Ich odwaga jest niewyobrażalna, dlatego należą się ogromne podziękowania autorowi, który w tak piękny sposób przypomniał Polakom o tak wyjątkowych postaciach.

Wiele przeszły, były bite w więzieniach, żyły w ciągłym strachu o życie. Jednocześnie ratowały żydowskie dzieci, przekazywały tajne komunikaty, czy strzelały do wroga. Ich odwaga jest dziś niewyobrażalna, dlatego chwała tym, którzy przypominają nam o takich wyjątkowych postaciach.

Wydawnictwo: Znak

Rok wydania: 2011

Liczba stron: 300

 

Przykro nam, ale nie możesz komentować tego artykułu, ponieważ nie jesteś zalogowany. Zaloguj się lub załóż konto, jeśli go jeszcze nie posiadasz. Zapraszamy!

Czas Honoru Czas Honoru

Ankieta

Czy Twoim zdaniem, serial przyczynił się przywrócenia pamięci o cichociemnych oraz żołnierzach wyklętych?
 

Z planu serii "Powstanie"

Wyszukaj na stronie

Ostatnie komentarze