Strona główna Filmy Konspiratorki
Konspiratorki
Wpisany przez Klaudyna   
sobota, 05 maja 2012 08:14

Konspiratorki. Polki w ruchu oporu 1939-1945 (2006) - ceniony niemiecki dokumentalista Paul Meyer odkrywa nieznany epizod z czasów II wojny światowej.

12 kwietnia 1945 roku polscy żołnierze z 1. Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka wkroczyli do Stalagu VI C Oberlagen w niemieckim Emsland. Dokonali tam zaskakującego okrycia. W obozie przebywało 1728 kobiet, polskich żołnierek i uczestniczek ruchu oporu, internowanych przez nazistów po upadku Powstania Warszawskiego.

W umowie kapitulacyjnej, jedyny raz w historii II wojny światowej, walczącym kobietom przyznano te same prawa, które - na mocy Konwencji Genewskiej - przysługiwały mężczyznom jako jeńcom wojennym.

"Konspiratorki" to pasjonująca opowieść o wojennych i powojennych losach więźniarek z Emsland. Paul Meyer dotarł z kamerą do żyjących uczestniczek tamtych wydarzeń, które własnymi słowami dają niezwykłe świadectwo czasów, kiedy młode Polki stawały do walki ramię w ramię z mężczyznami.

 

Kobiety służyły nie tylko jako sanitariuszki, ale także jako nauczycielki i studentki tajnych szkół wyższych, które zostały zakazane przez Niemców już w 1939 roku. Jako łączniczki i kurierki były odpowiedzialne za komunikację pomiędzy organami państwa podziemnego w kraju i zagranicą.

Film ujawnia nowe, nieznane oblicze ruchu oporu - widzianego z perspektywy kobiecej. Szczere i nierzadko gorzkie wspomnienia bohaterek ilustrowane są niepublikowanymi wcześniej materiałami archiwalnymi.

Scenariusz i reżyseria: Paul Meyer

Zdjęcia: Uli Fischer

Czas trwania: 93 min.

Dystrybucja: Kino Świat International

 

Przykro nam, ale nie możesz komentować tego artykułu, ponieważ nie jesteś zalogowany. Zaloguj się lub załóż konto, jeśli go jeszcze nie posiadasz. Zapraszamy!

Czas Honoru Czas Honoru

Ankieta

Czy Twoim zdaniem, serial przyczynił się przywrócenia pamięci o cichociemnych oraz żołnierzach wyklętych?
 

Z planu serii "Powstanie"

Wyszukaj na stronie

Ostatnie komentarze