Strona główna 70. rocznica powstania w getcie warszawskim
70. rocznica powstania w getcie warszawskim

19 kwietnia 2013

Czas Honoru70 lat temu, 19 kwietnia 1943 roku, w warszawskim getcie wybuchło powstanie. Była to akcja samoobrony podjęta przez Żydowską Organizację Bojową dowodzoną przez Mordechaja Anielewicza 'Anioła' i Żydowski Związek Wojskowy. Wsparcia, w postaci niewielkich ilości broni i amunicji, udzieliły polskie organizacje podziemne, m.in. AK.

W polskich szkołach obchodzony jest dziś Dzień Pamięci o Holokauście i przeciwdziałaniu zbrodniom przeciwko ludzkości.

W serialu "Czas honoru" getto ukazane jest z perspektywy rodziny Sajkowskich, którzy w wyniku urzędniczej pomyłki zostali tam przesiedleni.

W 1943 roku Żydzi podjęli akcję przeciwko oddziałom niemieckim generała Stroopa, wkraczającym do getta w celu deportacji ludności do obozów zagłady. Do 24 kwietnia broniący się stawiali opór w kilku zwartych blokach domów, następnie do 8 maja walczyli w poszczególnych budynkach i umocnionych piwnicach. Niewielkie grupy powstańców przetrwały do połowy lipca. Ci, którzy nie zginęli w trakcie walk, zostali przez Niemców wywiezieni do Treblinki i zamordowani. Getto zostało doszczętnie zburzone.

Ze względu na swoją symboliczną wymowę, powstanie w getcie warszawskim uważane jest przez naród żydowski za jedno z najważniejszych wydarzeń w jego historii.

Powstanie w getcie warszawskim

Żydzi schwytani podczas tłumienia powstania
(jedno z najsłynniejszych zdjęć II wojny światowej)

 

 

[wikipedia.org, Encyklopedia WIEM, Internet]

 

Przykro nam, ale nie możesz komentować tego artykułu, ponieważ nie jesteś zalogowany. Zaloguj się lub załóż konto, jeśli go jeszcze nie posiadasz. Zapraszamy!

Czas Honoru Czas Honoru

Ankieta

Czy Twoim zdaniem, serial przyczynił się przywrócenia pamięci o cichociemnych oraz żołnierzach wyklętych?
 

Z planu serii "Powstanie"

Wyszukaj na stronie

Ostatnie komentarze