Strona główna Rozmowa z Anetą Brzozowską - charakteryzatorką serialu + konkurs
Rozmowa z Anetą Brzozowską - charakteryzatorką serialu + konkurs

Rozmawialiśmy z Anetą Brzozowską - kierownikiem zespołu charakteryzacji serialu Czas Honoru.

Aneta Brzozowska jest absolwentką Studium Technik Teatralnych przy Akademii Teatralnej w Warszawie. Pracowała w Teatrze na Woli. Z filmem związana od 2005 r. Pracowała jako II charakteryzator przy filmach Katyń, Jutro idziemy do kina, Mała matura, Generał Nil, oraz serialach Sprawiedliwi, Oficerowie, Trzeci Oficer, Londyńczycy, Przepisie na życie i Hotel 52. Od drugiej serii jest głównym charakteryzatorem serialu Czas Honoru.

Pani Aneto, dzięki pracy kierowanego przez panią zespołu charakteryzacji bohaterowie Czasu Honoru wyglądają jak z tamtej epoki, z czasów wojny. Proszę powiedzieć jak długo charakteryzuje się jednego aktora?- Trudno jednoznacznie powiedzieć. Nie ma określonego czasu, gdyż każda postać wymaga innego nakładu pracy. Przed rozpoczęciem zdjęć, najczęściej rano, mamy od godziny do półtorej, aby wraz z zespołem kostiumowym przygotować aktorów do pierwszej sceny. Później, w trakcie realizacji nagrań, kontynuujemy pracę z kolejnymi aktorami, przygotowując ich do następnych scen.

Charakteryzacja którego z bohaterów była najtrudniejsza, wymagała
jakichś specjalnych zabiegów lub trwała najdłużej?


- Najtrudniejsze, ale zarazem i najciekawsze charakteryzacje, to wszystkie te tak zwane "efektowe", czyli rany, blizny, zmęczenia, postarzania, zniekształcenia oraz wtedy, kiedy musimy zmienić wygląd aktora za pomącą peruk, tres i zarostów. Liczy się wówczas kreatywność, zdolności plastyczne i pomysłowość. W Czasie Honoru jest bardzo dużo takich postaci, zarówno główni bohaterowie, jak i drugoplanowi, a także epizodziści. Tak naprawdę każdego trzeba zmienić przede wszystkim fryzurą. Najdłużej charakteryzowało się te postaci, które wymagały całkowitej zmiany wyglądu - trupy, osoby więzione, przesłuchiwane oraz chore, będące w Getcie, na Pawiaku. W czwartej transzy są to postacie grane przez Katarzynę Gniewkowską (doktor Marię), Halinę Skoczyńską (Gertrudę Fischer, matkę gubernatora), Piotra Żurawskiego (Romka), a w poprzednich transzach Karolinę Gorczycę, Maćka Zakościelnego, Janka Wieczorkowskiego i wielu innych.

Jak Pani zapamiętuje wszystkie fryzury bohaterów, a w szczególności
bohaterek serialu, tak aby je powtórzyć podczas kolejnych dni zdjęciowych?


- Całą prace dokumentujemy za pomocą rysunków, zdjęć i opisów, które wykonuje się w scenariuszu. Jest to bardzo ważna część pracy każdego zespołu na planie filmowym. Pozwala to zachować spójność wszystkich realizowanych scen, które są kręcone nie po kolei, często przy różnej pogodzie. 

Kto decyduje o wyglądzie bohaterów? Pani, reżyser, czy może sami aktorzy?

- Każdy tworzy postać: reżyser, aktor, kostiumograf i charakteryzator, a także scenograf, który umieszcza bohatera w określonej przestrzeni. To jest praca zespołowa. Rozpoczyna się ona od wspólnego omówienia scenariusza. Wtedy też robi się rys charakterologiczny i wyglądu postaci, potem są próby kostiumowe i charakteryzacji. Przy realizacji Czasu Honoru bardzo ważna jest znajomość epoki - wiedza na temat ubioru, fryzur i makijaży, dekoracji wnętrz i architektury. Wszystko po to, by stworzyć jak najwierniejsze odzwierciedlenie lat 40-tych, by widz oglądając serial czuł się tak, jakby przeniósł się w czasie :))

Kogo było najłatwiej charakteryzować?

- Wszystkich tak samo. Realizujemy ten serial od czterech lat. Jesteśmy w pewnym sensie zżyci ze sobą. Każdy jest bardzo zaangażowany w to co robi. Jeśli chodzi o charakteryzację, aktorzy ją lubią, bo pomaga stworzyć im postać :))

Jak dużo osób pracuje w zespole charakteryzacji, którym pani kieruje? Proszę przedstawić swoich współpracowników.

- W każdej transzy była inna ilość osób w zespole. W IV transzy podstawowy zespół był czteroosobowy: ja, Monika Jan, Agnieszka Rębecka i Paulina Dawidowicz.
Kiedy realizujemy sceny zbiorowe, wtedy pomagają nam dodatkowe osoby w liczbie zależnej od ilości statystów i aktorów. Współpracowały z nami między innymi Natalia Schabowska i Barbara Markwat.

Dziękujemy za rozmowę. Życzymy pani i całemu zespołowi charakteryzacji sukcesów w dalszej pracy zawodowej, wielu udanych charakteryzacji!

 

Aneta Brzozowska i Agnieszka Rębecka
na przedpremierowym pokazie IV serii Czasu Honoru


Uwaga - konkurs dla naszych fanklubowiczów!

Aneta Brzozowska, główny charakteryzator serialu Czas Honoru, wystąpiła w jednym z odcinków IV serii. Proszę podać kogo zagrała, w jakiej scenie lub scenach i w którym to było odcinku?
Na odpowiedzi czekamy do końca października 2011r. Wśród autorów prawidłowych odpowiedzi rozlosujemy 3 osoby, które otrzymają po jednym zdjęciu bohaterów Czasu Honoru (Janka Wieczorkowskiego - Władka, Antka Pawlickiego - Janka i Karoliny Gorczycy - Rudej) z ich autografami. Dodatkowo, osoba, która jako pierwsza prawidłowo odpowie na pytanie konkursowe otrzyma pełny zestaw wymienionych zdjęć.

Odpowiedzi wysyłajcie na adres e-mail: konkurs @ fanklubcichociemni.pl lub za pomocą formularza.

Zapraszamy!

 

Przykro nam, ale nie możesz komentować tego artykułu, ponieważ nie jesteś zalogowany. Zaloguj się lub załóż konto, jeśli go jeszcze nie posiadasz. Zapraszamy!

Czas Honoru Czas Honoru

Ankieta

Czy Twoim zdaniem, serial przyczynił się przywrócenia pamięci o cichociemnych oraz żołnierzach wyklętych?
 

Z planu serii "Powstanie"

Wyszukaj na stronie

Ostatnie komentarze